OP ZDA, WTA, finale

Čudežna britanska najstnica senzacionalno osvojila OP ZDA!

7

Emma Raducanu | Emma Raducanu se je vpisal v zgodovini ženskega tenisa z neverjetnim dosežkom v ZDA. | Foto Reuters

Komaj 18-letna Britanka Emma Raducanu je v velikem finalu teniškega OP ZDA po slabih dveh urah premagala Kanadčanko Leylah Fernandez (6:4 in 6:3) ter postala prva zmagovalka grand slam turnirja v New Yorku, ki si je pot do lovorike izborila neposredno prek kvalifikacij. Raducanujeva, ki se bo na WTA lestvici povzpela na 23. mesto, na poti do senzacionalnega uspeha ni izgubili niti enega niza!

Emma Raducanu
Sportal Neverjetno, kaj vse uspeva temu dekletu

Verjetno pred začetkom turnirja nihče ni pričakoval takšnega razpleta. V finalu sta se namreč udarili šele 19-letna Leylah Fernandez in leto dni mlajša Emma Raducanu, ki se je na glavni turnir prebila skozi kvalifikacije. Obe sta premagovali največja imena svetovnega ženskega tenisa, prav tako pa sta postali ljubljenki ameriškega občinstva.

A v finalu je lahko zmagala le ena. Izkazalo se je, da je v boljši formi Raducanujeva, ki je premagala Kanadčanko v dveh nizih in s tem poskrbela za neverjeten dosežek, saj na turnirju, na katerem je igrala tudi kvalifikacije, ni izgubili niti enega samcatega niza!

"Vse se je sestavilo" Emma Raducanu in Leylah Fernandez. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Emma Raducanu in Leylah Fernandez. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

"To so absolutno sanje. Imaš vizijo, kako greš do svoje lože, objameš vse svoje in slaviš. To je tisto, o čemer vseskozi razmišljaš in tisto, za kar delaš," je povedala na novinarski konferenci novopečena zmagovalka OP ZDA.

"Z vsakim dvobojem, turnirjem in tednom smo gradili samozavest, igro in kako udariti žogico. Danes se je vse skupaj sestavilo. Nekaj udarcev, ki so mi uspeli v velikih trenutkih, je bilo tisto, kar sem se naučila v zadnjih petih tednih. Mislim, da sem na tem turnirju igrala dobro, ko je bilo to potrebno. Mislim, da zaradi tega nisem oddala niza, čeprav so bili dvoboji izjemno zahtevni," je še povedala 18-letna teniška igralka. Ta se je letos, po končani srednji šoli, šele resno lotila turnirjev. In že na drugem turnirju za grand slam je dvignila prestižno lovoriko.

Ob veliki zmagi ni pozabila čestitati tudi svoji nasprotnici in povedala, da je bil dvoboj na izjemno visoki ravni. "Upam, da bova v prihodnje igrali na največjih tekmovanjih. In upam, da v finalu."

Emma Raducanu | Foto: Reuters Foto: Reuters

Raducanujeva, ki je pred finalom na jakostni lestvici zasedala komaj 150. mesto, sploh še ni nastopila na ''navadnem'' WTA turnirju. Drugič se je potegovala za nastop na grand slam turnirju in v drugo dobila prav vse dvoboje in se s tem vpisala v zgodovino, ki je lovoriko na turnirju velike četverice dobila že v drugem poizkusu! Prekinila je 44-letni niz čakanja Velike Britanije na novo zmagovalko grand slam turnirja. Zadnja pred njo je bila leta 1977 Virginia Wade (Wimbledon), ki je v živo spremljala današnji finale.

Raducanujeva je postala najmlajša zmagovalka ''grand slama'' po letu 2004 (Marija Šarapova). V teniško poletje je vstopila kot 366. igralka na svetu, po novem pa je na WTA lestvici pred njo le še 22 tekmic. Če je poprej na turnirjih zaslužila dobrih 35 tisoč dolarjev, je z zmago v New Yorku prejela ček v vrednosti poltretjega milijona ameriških zelencev. Prislužila si ga je v treh tednih, od kvalifikacijskega turnirja do velike zmage v finalu!

Očeta Fernandezove ni bilo na tribunah

Jorge Fernandez, oče Leylah Fernandez, v soboto na tribunah ni podpiral hčerke ob njenem najpomembnejšem dvoboju v karieri. In kaj je razlog za to? "Da, zelo sem vraževeren in moja hčerka tudi. To deluje in tega zdaj ne bomo uničili. Zadnjič sem se prikazal v finalu na turnirju v Acapulcu in je izgubila. Sovražil sem se naslednja dva meseca in o tem nisem hotel z nikomer govoriti," je pred finalom pojasnil Jorge.

Igralki sta se v članski konkurenci pomerili šele prvič, pred tem pa sta se srečali v mladinski konkurenci leta 2018 v drugem krogu Wimbledona. Takrat je bila po dveh nizih boljša Emma Raducanu. Tri leta pozneje se je zgodba ponovila v New Yorku.

To je bil tudi prvi finale na OP ZDA po letu 1999, v katerem sta se pomerili najstnici. Nazadnje sta kot najstnici v finalu igrali Serena Williams in Martina Hingis.