OP ZDA (ATP), 10. dan

Sinner odpravil Rusa, v polfinalu tudi Draper

Jack Draper | Jack Draper je izloćil še zadnjega Avstralca na letošnjem OP ZDA. | Foto Reuters

Jack Draper je izloćil še zadnjega Avstralca na letošnjem OP ZDA.

Britanec Jack Draper je tretji polfinalist odprtega teniškega prvenstva ZDA v New Yorku. Uvrstitev med najboljše štiri je njegov najboljši dosežek na turnirjih za grand slam, zagotovil pa si jo je s četrtfinalno zmago proti Avstralcu Alexu de Minaurju. Zmagal je z izidom 6:3, 7:5 in 6:2. Ponoči sta med seboj igrala Jannik Sinner in Danil Medvedjev, zanimiv dvoboj pa je po štirih nizih dobil Italijan (6:2, 1:6, 6:1, 6:4).

Jessica Pegula
Sportal Poslovila se je prva igralka sveta, Čehinja kljub težavam v polfinale

jannik Sinner | Foto: Guliverimage Foto: Guliverimage

V večernem delu sta loparje prekrižala Jannik Sinner in Daniil Medvedjev. Italijanu je kljub slabemu začetku in škandalu zaradi dopinga uspelo ohraniti zbranost, je uspelo tudi v četrtfinalu, potem ko je po štirih nizih premagal Danila Medvedjeva, ki se sicer zelo dobro znajde na trdih igriščih. A tokrat je bil Sinner po dveh urah in 41 minutah zasluženo boljši igralec.

Bolj kot morebitna druga zmaga na turnirju za grand slam po letošnjem slavju v Avstraliji, pa je pri Italijanu v ospredju doping in oprostilna razsodba po dveh spomladanskih pozitivnih testih. Javnost je okrog tega razdeljena, igralec pa pod posebnim drobnogledom.

"Bilo je zelo težko, a to sem pričakoval." | Foto: Guliverimage "Bilo je zelo težko, a to sem pričakoval." Foto: Guliverimage "Bilo je zelo težko"

Morda je tudi zato tekma potekala z vzponi in padci ter zahtevnim odločilnim četrtim nizom. "Bilo je zelo težko, a to sem pričakoval. Pomerila sva se tudi v Avstraliji in Londonu. Komur je uspelo tekmecu odvzeti servis, je nato ušel," je o dvoboju povedal zmagovalec. "Zelo sem srečen," je še dodal Italijan, ki ve, kako trd je tekmec, katerega je v finalu Melbourna ugnal v petih nizih. Pet nizov sta Medvedjev in Sinner odigrala tudi v četrtfinalu Wimbledona, kjer je bil boljši Rus.

Prvi niz so zaznamovale napake Rusa in po vsega 34 minutah je ta pripadel Sinnerju. Rus se je vrnil in bil tisti, ki je predvsem pri dolgi izmenjavi žogice narekoval tempo in hitro izenačil na 1:1. A v igri vzponov in padcev, je bil nato spet suveren Sinner.

V dvoboju najvišje postavljenih igralcev, ki so ostali v konkurenci, je tesen in odločilni četrti niz nato pripadel Sinnerju. Številne spektakularne točke so ogrele občinstvo, odločilna pa je bila sedma igra, ko je Sinner tekmecu odvzel servis, s svojega pa v nadaljevanju obdržal.

Jack Draper | Foto: Guliverimage Foto: Guliverimage

Jack Draper sploh še ni izgubil niza

Dvaindvajsetletni Draper, 25. igralec sveta, na turnirju sploh še ni izgubil niza. V polfinalu se bo pomeril z zmagovalcem dvoboja med prvim igralcem sveta, Italijanom Jannikom Sinnerjem, in Rusom Danilom Medvedjevom.

"Prav vseeno mi je, proti komu bom igral. Njun dvoboj si bom ogledal in zagotovo užival, v polfinalu pa bom sproščen. Že do zdaj sem veliko naredil, vse kar bi bilo več, bi bil le plus. Sanje sem izpolnil že samo s tem, ker na tem največjem teniškem igrišču sploh igram," je ponosen Draper, ki, kot sam pravi, proti desetemu nosilcu ni odigral svojega najboljšega tenisa, sposoben naj bi bil še veliko več.

"Bilo je solidno, a znam še bolje. Upam, da bom to v prihodnosti dokazal," je dejal Draper, ki je De Minaurja premagal prvič v četrtem medsebojnem dvoboju. Britancu so v drugem nizu povili desno stegno, a poškodba ni bila hujše narave.

Draper je po Gregu Rusedskemu (1997), Timu Henmanu (2004) in Andyju Murrayju (2008, 2011, 2012) četrti Britanec, ki se je v odprti eri (od let 1968) v New Yorku uvrstil v polfinale.

Za Avstralca je ta poraz četrti v četrtfinalu turnirjev za grand slam, po odprtem prvenstvu ZDA 2020 ter Rolandu Garrosu in Wimbledonu letos. V polfinalu ni igral še nikoli. Draperju je sicer dvakrat vzel servis, toda to ni bilo dovolj niti za niz. Še najbolj blizu uspehu je bil v drugem, ko se je z "rebreakom" držal do izida 5:5.