Torek, 16. 8. 2016, 17.08
7 let, 1 mesec
Adrian Gomboc in Rok Drakšič o izplenu na OI v Braziliji
Mladeniča, ki sledita navodilom nekdanje olimpijske prvakinje
Različna, a s številnimi stičnimi točkami. Rok Drakšič se je v Riu de Janeiru udeležil svojih tretjih olimpijskih iger, za Adriana Gomboca je bil to olimpijski krst. Drakšič prihaja iz Griž, Gomboc je iz Rakičana v Prekmurju, na začasnem "delu" v Celju. Oba pa trenirata pod isto taktirko olimpijske prvakinje iz Londona, Urške Žolnir, vse skupaj pa vodi legendarni Marjan Fabjan. Kakšne spomine sta prinesla iz Brazilije?
21-letni Adrian Gomboc in osem let starejši Rok Drakšič sta najmlajši in najstarejši tekmovalec v letošnji olimpijski judoistični odpravi, v kateri je bil poleg Tine Trstenjak in Ane Velenšek še 22-letni Mihael Žgank. Njihova trenerka Urška Žolnir je bila na svoje varovance jezna in ponosna hkrati. Gomboc je namreč na svojih prvih olimpijskih igrah za las zgrešil bron, Drakšič in Žgank pa sta izpadla v prvem krogu tekmovanja.
Adrian Gomboc je zadovoljen s 5. mestom, osvojenim na svojem prvem olimpijskem nastopu.
Gomboc: Prvo olimpijsko priložnost sem dobro izkoristil
A nič ne de, sinoči je bil na sprejemu za Tino Trstenjak in Ano Velenšek, dober teden dni po svojem olimpijskem nastopu, ki mu je prineslo odlično peto mesto, a hkrati tudi grenkobo ob izgubljenem bronu, prekmurski judoist Adrian Gomboc dobro razpoložen.
"Mislim, da sem svojo prvo olimpijsko priložnost zelo dobro izkoristil," je dejal. "V Brazilijo sem odpotoval kot avtsajder. Nisem si sicer tega mislil o sebi, so pa verjetno tako razmišljali drugi. Zavedal sem se, da lahko premagam marsikoga, in to sem tudi dokazal. Na največjih tekmovanjih se vedno izkažem najbolje. Peto mesto je odličen rezultat, je pa res, da ni medalje. Žal. Sem pa prepričan, da se mi bodo še ponudile priložnosti."
Njegova trenerka je Urška Žolnir, vsi pa delajo po programu Marjana Fabjana.
Borba za bron na sporedu prezgodaj
Kako je zdržal psihični pritisk? Z napredovanjem iz kroga v krog – z iponom je najprej premagal aktualnega evropskega prvaka Gruzijca Važo Margvelašvilija, nato je obračunal z Zambijcem Matthewsom Punzo in v četrtfinalu ugnal Kanadčana Antoina Boucharda – so se apetiti hote ali nehote nevarno zvišali.
"Urška mi je pred polfinalno borbo svetovala, naj grem v garderobo in se osredotočim na borbo. Pritiskov sem vajen in tudi na olimpijskih igrah me niso vrgli iz tira. Italijan v polfinalu (Fabio Basile, bronast z letošnjega evropskega prvenstva, op. p.) je bil zelo neugoden, tekma za tretje mesto pa je bila na sporedu malo prezgodaj in mislim, da je tudi to pretehtalo v korist Uzbekistanca (z bronom se je okitil 29-letni Rišod Sobirov, op. p.)," je razmišljal mladi judoist.
Boj za 3. mesto je bil na sporedu nekoliko prezgodaj, pravi Gomboc.
Upa, da Fabjan ostaja
O prihodnjih potezah trenerja Marjana Fabjana, ki je v teh dneh večkrat omenil, da razmišlja o slovesu, ni mogel govoriti, je pa poudaril, da Fabjanu judo pomeni vse. "Prepričan sem, da bo v judu tudi v prihodnje prisoten, v kakšni vlogi, pa težko napovem. Upam, da bo vztrajal. Naši uspehi so predvsem njegova zasluga."
Rio Drakšiču rezultatsko ne bo ostal v lepem spominu
Z manj svetlečimi spomini kot Gomboc se iz Ria vrača najstarejši v našem judoističnem delu olimpijske odprave, izkušeni (to so bile že njegove tretje olimpijske igre) 29-letni Rok Drakšič. "Vse se vrti okrog rezultatov, zato mi Rio de Janeiro rezultatsko ne bo ostal v lepem spominu, po drugi strani pa sem, za razliko od nekaterih drugih športnikov, z organizacijo tekmovanja zadovoljen."
Rok Drakšič je izpadel v prvem krogu tekmovanja. Želel si je vsaj uvrstitev med najboljših osem, "potem je vse mogoče."
Njegov prvi cilj je bil napredek iz skupinskega dela tekmovanja med najboljših osem. "Vemo, da se tam lahko zgodi karkoli. Težko rečem, ali je bil žreb dober ali slab, a dejstvo je, da sem Izraelca (Sagi Muki je tudi zmagovalec evropskih iger v Bakuju, op. p.) na zadnji borbi v Düsseldorfu že premagal. Še enkrat več se je izkazalo, da je judo zelo nepredvidljiv. Odpadlo je veliko šampionov, na površje so priplavali novi obrazi, tudi Adrian Gomboc. Zanj smo vedeli, da lahko osvoji medaljo, škoda, da mu je ušla."
Če bo fit, bo vztrajal, sicer si bo poiskal druge možnosti
Kako naprej? "Rad bi saniral poškodbe, ki se vlečejo že dlje časa, potem pa se bom odločil, kako naprej. Če bom fit in se bom dobro počutil, bom tekmovalno kariero nadaljeval, sicer si bom našel druge možnosti. Bomo videli. Si pa želim v judu ostati, že zdaj treniram otroke. Ta šport imam zakoreninjen v srcu," je dodal 29-letnik iz Griž, ki si je po koncu olimpijskega judo programa vzel čas za ogled rokometne tekme med Slovenijo in Nemčijo, torej edine tekme, na kateri so naši rokometaši izgubili. "Ja, vedno imam to smolo. Sem rekel, še dobro, da grem domov," je namignil.
Judoistom kluba Sankaku sicer pripada le teden dni dopusta, a po koncu olimpijskega ciklusa je ta lahko daljši.
Končno na dopust
Gomboc in Drakšič, pogosto sostanovalca na tekmovanjih, tudi v Braziliji ni bilo nič drugače, le da sta si tokrat apartma delila še z Žgankom in namiznoteniškim igralcem Bojanom Tokićem, si bosta v prihodnjih tednih privoščila nekaj dni dopusta za polnjenje energije na obali. "V vsaki sezoni nam sicer pripada le teden dni dopusta, po koncu olimpijskega cikla pa je tega malo več. Tole je pravi luksuz," je razkril Drakšič.