Petek,
13. 5. 2016,
17.11

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,70

1

Natisni članek

Natisni članek

doping

Petek, 13. 5. 2016, 17.11

7 let, 1 mesec

Prvi mož slovenske protidopinške agencije: Informacije o ruskih športnikih se berejo kot scenarij iz Hollywooda

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,70

1

Jani Dvoršak

Predsednik Slovenske protidopinške agencije Jani Dvoršak dvomi o šokantnem razkritju časopisa New York Times, ki poroča o sistematični zlorabi dopinga ruskih športnikov na olimpijskih igrah v Sočiju. "Ker poznam postopke odvzema vzorcev urina, se mi takšna zloraba zdi misija nemogoče. Če pa je resnična, potem je to katastrofa za šport," pravi.

Svetovno športno javnost so včeraj pretresle nove informacije, povezane s sistematično uporabo dopinga med ruskimi športniki. Ti naj bi na olimpijskih igrah v Sočiju z blagoslovom ruske vlade kršili protidopinška pravila.

Ameriški časopis The New York Times je svoje poročanje gradil na pogovoru z nekdanjim vodjem ruskega protidopinškega laboratorija Grigorijem Rodčenkovim, ki je natančno opisal postopke kršitev. Od posebnega koktajla prepovedanih substanc, ki so ga uživali ruski olimpijci, do menjav vzorcev urina, ki je potekalo skozi majhno odprtino v protidopinškem laboratoriju v Sočiju.

Dvoršak: Zgodba je na meji resničnosti

"Vse skupaj se bere kot scenarij filma, posnetega v Hollywoodu," se je na poročanje odzval Jani Dvoršak, prvi mož Slovenske protidopinške agencije. "Ne vem, kako naj se sploh opredelim glede te teme. Zgodba se mi zdi na meji resničnosti in res me zanima, kaj bodo pokazale nadaljnje preiskave. Tega ni nihče pričakoval," je dejal Dvoršak, ki je imel v času zimskih olimpijskih iger v Sočiju vlogo mednarodnega kontrolorja dopinga.

 | Foto:

"Ne gre za to, da dvomim o članku v New York Timesu, gre bolj za to, da dobro poznam postopke, vem, kako varni so in da jih je težko zaobiti," je dejal. "Še posebej če gre za prirejanje preiskav urina, kar je bolj malo verjetno. To možnost bi dopuščal pred 25 leti, ko so si športniki v danko in mehur vstavljali vse mogoče, danes pa to preprosto ni izvedljivo. Ravno za to so uvedli nadzornike, ki športnike na kontroli dopinga spremljajo na vsakem koraku."

S preiskavo bodo pohiteli

Dvoršak meni, da je treba počakati na nadaljnjo preiskavo svetovne protidopinške agencije. Koliko časa bo ta trajala, ni mogel oceniti, bodo pa po njegovem mnenju s preiskavo prav gotovo pohiteli.

"Vsi vzorci so shranjeni v laboratoriju, ki ga nadzoruje Mednarodni olimpijski komite, ta je tudi naročnik preiskave. On plača shranjevanje vzorcev in ti prav gotovo niso v Sočiju, verjetno prej v Lozani, nisem pa prepričan."

Na seznamu grešnikov, ki ga navaja ameriški časopis The New York Times, je tudi ruski tekmovalec v bobu Aleksander Zubkov (na fotografiji levo). | Foto: Na seznamu grešnikov, ki ga navaja ameriški časopis The New York Times, je tudi ruski tekmovalec v bobu Aleksander Zubkov (na fotografiji levo).

Kako je prirejanje preiskav urina sploh mogoče preiskati? "Zagotovo obstaja način. Ne vem, kako se bodo tega lotili. Dejstvo je, da je kontrola dopinga izvedena po točno določenih korakih, kjer je treba upoštevati vrsto dejavnikov, poleg tega je embalaža, ki jo izdeluje švicarsko podjetje Berlingen, tako zavarovana, da jo je po mojem mnenju skoraj nemogoče ponarediti. Vsaka steklenička je oštevilčena z gravuro na pokrovčku in steklenici, opremljena s posebnimi nalepkami, stekleničke pa v laboratoriju odpirajo samo na en način, to je s posebnimi kleščami, s katerimi zdrobijo vrat stekleničke. Da bi vse to potvorili, se mi zdi vprašljivo. Poleg tega v laboratorij ne pride noben osebni podatek. Lahko, da so bili vnaprej pripravljeni, teoretično ta možnost seveda obstaja, a se mi zdi zelo neverjetna."

"Če je to resnica, sem prepričan, da obstajajo sledi. In če je to res, je to seveda katastrofa, o tem ni dvoma, in tudi naše delo postavlja pod vprašaj," je poudaril. "Če nam športniki prenehajo zaupati, potem se lahko s tem prenehamo ukvarjati."

Smučarsko tekačico Vesno Fabjan čudijo informacije o ruskih športnikih. "Očitno imajo Rusi z dopingom veliko težavo," pravi. | Foto: Smučarsko tekačico Vesno Fabjan čudijo informacije o ruskih športnikih. "Očitno imajo Rusi z dopingom veliko težavo," pravi.

Fabjanova: Naknadno podeljena medalja ne pomeni ničesar

Za komentar novih informacij, povezanih z dopinškimi kršitvami ruskih športnikov, smo poklicali tudi smučarsko tekačico Vesno Fabjan, ki je v Sočiju osvojila bronasto medaljo. Kot je povedala, jo takšne informacije čudijo.

"Ne vem, kako bi sploh komentirala, a glede na to, da se podobno dogaja z ruskimi atleti, je jasno, da je doping v Rusiji velika težava. Ne vem pa, kako jim bodo to dokazali. Vse temelji na mnenju izjave nekoga, ki je bil zraven. Težko sodim. Je pa res, da tisti, ki je bil prikrajšan za medaljo, drugače gleda na te stvari."

Kaj meni o naknadnem odvzemu medalje grešnikom in podelitev te športniku, ki je bil na razpredelnici rezultatov tik za njim? "Takšna medalja ne pomeni ničesar, vseeno je, če je nimaš. Oropa te občutkov, ki bi jih občutil, če bi medaljo dobil takrat, ko je bilo to pomembno," je dejala.  

 | Foto:

Kenija ne spoštuje protidopinških pravil

Predsednik protidopinške agencije v Sloveniji Jani Dvoršak je skeptičen tudi do ravnanja Kenije, ki je zamudila že dva Wadina roka, da bi dokazala resnični boj proti dopingu. Predsednik Mednarodne atletske zveze Sebastian Coe je državo že v začetku letošnjega leta opozoril, da jo lahko izključijo z olimpijskih iger.

Kenijski predsednik Uhuru Kenyatta je šele 22. aprila 2016 podpisal protidopinški zakon, kar naj bi bil zadnji pravni korak, ki ga je zahtevala Wada, a očitno to ni bilo dovolj. Tudi Dvoršak meni, da so njihova prizadevanja za boj proti zlorabi dopinga nezadostna.

"Verjamem, da obstajajo fiziološke predispozicije za dosežke kenijskih športnikov, verjamem pa tudi, da so tam prisotne kršitve. Tudi zloraba eritropoetina in dopinških mehanizmov. Mislim, da ljudje, ki so bili pristojni za odkrivanje dopinških kršitev, niso opravili svojega dela. Morali bi slediti pravilom in postopkom in si pridobiti zaupanje športnikov," je dodal Dvoršak.