Rok Plestenjak

Petek,
8. 8. 2014,
13.08

Osveženo pred

6 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

NK Maribor NK Maribor Glasgow

Petek, 8. 8. 2014, 13.08

6 let, 3 mesece

Zeleno-beli katoličani daleč od nekdanje slave

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Škotski Celtic je eden izmed najbolj priljubljenih klubov na svetu, znan po zvestih navijačih, bogati tradiciji, rekordih, ljubezni do katoliške vere in zeleno-bele barve. V tej sezoni ni prepričljiv.

Ko se je na Škotskem zaradi neurejenih financ podrl svet Rangersom, je Celtic izgubil mestnega tekmeca, brez katerega je osvajanje škotskega prvenstva postalo lahkotno opravilo in suhoparna rutina. To pa zvestih navijačev, ki skoraj vedno napolnijo Celtic Park, ni zmotilo, da ne bi še naprej bodrili ljubljencev. Čeprav iz sezone v sezono izgubljajo stik z evropsko elito, saj so v zadnjih sezonah doživeli le nekaj prebliskov (domača zmaga nad Barcelono in preboj v osmino finala lige prvakov), je verjetno zasedba, ki nastopa v tej tekmovalni sezoni, ena najslabših v zgodovini Celtica.

Navijači nezadovoljni z delom norveškega stratega

Privrženci zeleno-belih so veliko kritik namenili komaj 38-letnemu trenerju Ronnyju Deili. Norvežan se v kvalifikacijah za ligo prvakov ni izkazal. V drugem predkrogu je resda z lahkoto odpravil islandskega prvaka, ko je naletel na varšavsko Legio, pa je izgubil dvoboja s skupno teniško razliko 1:6 in pošteno načel živce navijačem.

Na srečo Celtica so Poljaki storili nespametno potezo in tik pred koncem povratnega srečanja poslali v ogenj nogometaša, ki ga zaradi kaznovanega statusa ne bi smeli. Celtic je dobil novo priložnost, da se vrne med žive in si ponovno zagotovi nastop v ligi prvakov. Kot da bi jih spremljala sreča štiriperesne deteljice, ki krasi njegov grb vse od leta 1888.

Zdaj bodo morali Kelti premagati Maribor, ki se podobno kot Celtic otepa težav slabše kakovosti domačega prvenstva, v katerem z lahkoto osvaja prva mesta. Vijolice so bile v sezoni 2011/12 usodne za Glasgow Rangers. Le nekaj mesecev po senzacionalnem preboju v ligo Europa so začeli modri iz Glasgowa dihati na škrge, nato pa se neslavno preselili v najnižjo ligo.

Lahko Maribor pokvari načrte tudi Celticu, ki ima resda na papirju štirikrat dražjo ekipo, a pogreša pravega zvezdnika mednarodnega ranga? Grk Georgios Samaras se je poslovil, zdaj je prvi ljubljenec občinstva angleški vratar Fraser Forster, za katerega se poteguje kar nekaj otoških klubov.

Leta največje slave Celtica so minila. Katoliški ponos škotskega velemesta je leta 1967 postal evropski prvak, v finalu pa nepričakovano premagal milanski Inter. Tri leta pozneje se je uvrstil v finale takratnega pokala državnih prvakov, a ostal praznih rok, nastope v evropskih finalih pa sklenil pred 11 leti, ko je v zaključnem dejanju pokala UEFA priznal premoč Mourinhovem Portu.

Pred začetkom sezone se je zanimal za Nejca Pečnika, a nato ni prišlo do sodelovanja s slovenskim reprezentantom. Zdaj bo lahko od bližje spoznal slovenski nogomet prek Maribora. Prvi dvoboj bo v Ljudskem vrtu, kjer se bo trlo navijačev. Tako mariborskih kot tudi tistih v zeleno-belih dresih, ki spremljajo klub po vsem svetu in veljajo za ene najbolj prijaznih in zaželenih navijačev na svetu, saj se izogibajo neredom. Lovke huliganizma na srečo niso prodrle v njihov način razmišljanja.