NK Olimpija NK Olimpija NK Maribor NK Maribor Barcelona Bayern München PSG Juventus

Četrtek, 26. 5. 2016, 11.20

Seznam prvakov in pokalnih zmagovalcev v Evropi

Na elitnem evropskem zemljevidu tudi Maribor

Na evropskem klubskem nogometnem zemljevidu so znani že skoraj vsi državni prvaki in pokalni zmagovalci. Sezona 2015/16 je postregla z dvanajstimi dvojnimi kronami. Izmed petih največjih evropskih lig se lahko z različnim prvakom in pokalnim zmagovalcem pohvali le Anglija.

Kot zadnji bodo ime pokalnega zmagovalca v sezoni 2015/16 na evropskih tleh izvedeli Črnogorci. Na finale pokalnega tekmovanja čakajo še ljubitelji nogometa v Turčiji in Švici, kjer bo na delu tudi slovenski legionar Domen Črnigoj. Če bi nekdanjemu nogometašu Kopra uspel veliki met, bi se na seznamu slovenskih legionarjev, ki so v sezoni 2015/16 osvojili lovoriko, pridružil Benjaminu Verbiču (dvojna krona na Danskem), Petru Stojanoviću (dvojna krona na Hrvaškem) in Andražu Šporarju, ki je z Baslom osvojil naslov švicarskega prvaka.

Dvanajst dvojnih kron, pri dveh sta imela prste vmes Slovenca

V Evropi je dvojno krono osvojilo ducat klubov. Poleg Köbenhavna in zagrebškega Dinama so se na elitni seznam vpisali še Salzburg (Avstrija), Qarabag (Azerbajdžan), Dinamo Tbilisi (Gruzija), Ferencvaroš (Madžarska), Legia Varšava (Poljska), Trenčin (Slovaška), od največjih klubov, ki tekmujejo v najbolj kakovostnih prvoligaških tekmovanjih, pa še Barcelona, Bayern, Juventus in PSG.

Barcelona je v Španiji osvojila obe domači lovoriki, evropski naslov pa bo romal v roke madridskemu tekmecu. | Foto: Barcelona je v Španiji osvojila obe domači lovoriki, evropski naslov pa bo romal v roke madridskemu tekmecu.

Dvojno krono so osvajali nogometaši v skoraj vseh ligah priljubljene petice, izjema je le Anglija, kjer je senzacionalno in z veliko prednostjo (+10) postal prvak Leicester City, pokal FA pa je osvojil Manchester United, ki ga bo v prihodnji sezoni vodil Jose Mourinho, a z njim ne bo nastopil v ligi prvakov, saj so rdeči vragi končali angleško prvenstvo na petem mestu.

Mariborčani strli srce Celjanom in se vpisali na evropski seznam

V sredo je pokalnega zmagovalca dobila tudi Slovenija. Mariborčani so v razburljivem finalu na Bonifiki po loteriji strelov z bele točke spravili v slabo voljo Celjane in poskrbeli, da se je v vitrinah najtrofejnejšega slovenskega kluba znašlo priznanje za že deveti osvojeni slovenski pokal.

Edina evropska država, ki še nima prvaka, je Moldavija. Dacia Kišinjev in Šerif Tiraspol sta tako izenačena, da bo o najboljšem odločala posebna tekma. Na sporedu bo 29. maja, le dan po velikem finalu lige prvakov med Realom in Oblakovim Atleticom.