Nedelja, 11. 6. 2017, 20.31

Kvalifikacije za SP 2018, 6. krog

Islandija prvič premagala Hrvaško, pet golov Italije, do zmage tudi Španci

Hrvaška Islandija | Foto Reuters

Islandija je v 6. krogu evropskega kvalifikacijskega ciklusa za SP 2018 v zadnji minuti zadela in prvič premagala Hrvaško. Španci in Italijani do novih treh točke, slednje sta si razdelila Srbija in Wales. Slovenska nogometna reprezentanca je že v soboto v Stožicah z 2:0 premagala Malto. Tekmo sta zaznamovala Josip Ilićić, ki je v prvem polčasu poskrbel za mojstrovino, in Milivoje Novaković, ki je se je poslovil z golom in tudi s solznimi očmi.

V skupini D se je vodilna Srbija pred domačim občinstvom z Walesom razšla z delitvijo točk. Valižani, ki so se lani na Euru v Franciji uvrstil v polfinale, na tretjem mestu za Srbi in Irci zaostajajo zaskrbljujoče štiri točke.

Španci so se namučili v Makedoniji, Italijani, veliki tekmeci v skupini G, pa so napolnili mrežo Liechtensteina. V skupini I si je  Hrvaška privoščila spodrsljaj proti Islandiji, kjer je izgubila z 0:1. Boj za prvo mesto in neposredno uvrstitev na SP 2018 tako ostaja odprt, saj sta obe reprezentanci skupaj na vrhu s po 13 točkami. Zaradi poškodb sta v hrvaški ekipi manjkala zvezdnika Barcelone (Ivan Rakitić) in Monaca (Danijel Subašić).

Josip Iličić z z izredno lepim zadetkom ob izteku prvega polčas popeljal Slovenijo do vodstva. | Foto: Grega Valančič / Sportida Josip Iličić z z izredno lepim zadetkom ob izteku prvega polčas popeljal Slovenijo do vodstva. Foto: Grega Valančič / Sportida Novaković se je poslovil na najlepši možen način

Ljubitelji slovenske reprezentance so pozdravili zmago Katančeve čete, ki je v Stožicah z 2:0 premagala Malto - najslabšo udeleženko skupine F. Ob izteku prvega polčasa je za mojstrovino poskrbel Josip Iličić, ki je lepo zadel z desne strani in z levico natančno meril v vraterjev daljši kot.

Selektor Srečko Katanec zaradi kartonov tokrat ni mogel računati na kapetana Boštjana Cesarja, Valterja Birso in Mirala Samardžića, zaradi poškodbe pa manjka Kevin Kampl.

V središču pozornosti pa je bil Milivoje Novaković, ki je na najlepši možen način končal bogato nogometno pot, v kateri je v državnem dresu dosegel 32 zadetkov. Zadnjega je dosegel prav proti Malti, ko mu je v 84. minuti lepo podal Iličić.

Milivoje Novaković po zadnji tekmi
Srečko Katanec po zmagi nad Malto
Poročilo s tekme Slovenija : Malta

V bitki za Britanijo sta se v Glasgowu merila Škotska, ki je po marčevski zmagi nad Slovenijo ujela priključek s kandidati za napredovanje, in vodilna Anglija. Škotom je v 90. minuti dobro kazalo, ko so vodili z 2:1, a je v 93. minuti izenačil Harry Kane.

V Litvi je gostovala Slovaška, ki se je z zmago ohranila na drugem mestu skupine F, naslednji obračun pa bo septembra odigrala prav proti naši izbrani vrsti.

Svetovna prvakinja Nemčija je napolnila mrežo San Marinu, ki je prejšnji teden na prijateljski tekmi proti oslabljeni reprezentanci Italije prejel kar osem zadetkov. Tokrat so jih nogometaši San Marina prejeli sedem.

Neposredno se bodo na SP 2018 uvrstili le zmagovalci skupini, osem od devetih drugouvrščenih reprezentanc pa si bo nastop v Rusiji skušalo zagotoviti v dodatnih kvalifikacijah. Najslabša drugouvrščena reprezentanta bo ostala brez možnosti že po skupinskem delu.

V Zenici so pele pesti

V petek se je začel šesti krog kvalifikacijskega ciklusa za SP 2018. Nizozemska, ki ji grozi, da bo ostala brez še enega velikega tekmovanja, se je z novim selektorjem znesla nad Luksemburgom, evropski prvaki Portugalci so z vročim Cristianom Ronaldom slavili na Baltiku, za presenečenje večera pa je poskrbela Andora, ki je doma premagala Madžarsko, udeleženko EP 2016.

Po dvoboju v Zenici je pomočnik selektorja BiH udaril grškega reprezentanta in mu izbil dva zoba. | Foto: Reuters Po dvoboju v Zenici je pomočnik selektorja BiH udaril grškega reprezentanta in mu izbil dva zoba. Foto: Reuters

Dvoboj med BiH in Grčijo se je v Zenici končal brez zadetkov, a je postregel z vročim tretjim polčasom.