23.59

Zoran Dragić Goran Dragić Goran Dragić

Četrtek, 5. 9. 2013, 23.59

Užitek je bilo gledati, kako so s parketa in tribune razorožili Špance

Fanatična borbenost v obrambi in izjemna mirnost v zaključku tekme sta bili ključ do velike slovenske zmage proti Španiji na EuroBasketu. Furija je po štirinajstih letih padla pod težo Slovenije.

Za razliko od prve tekme je slovenskim košarkarjem v drugo stala nasproti bistveno bolj kakovostna zasedba Španije, proti kateri je svoje trenutke na tem prvenstvu dočakal tudi Uroš Slokar, ki proti Čehom sploh ni stopil na parket. In prav po njegovih točkah je Slovenija vodila z 2:0. Njegova naloga je bila pokrivanje najboljšega španskega igralca Marca Gasola, kateremu se je dobro zoperstavil. Ekstaza je bila na tribuni tudi po košu Gorana Dragića za 4:2.

Tako kot Čehi so tudi košarkarji z Iberskega polotoka v prvem delu zaustavili "Gogijeve" prodore po globini in slovenska igra v napadu posledično ni dobro stekla. Po zaslugi dobre obrambe so Slovenci držali stik in po trojki kapetana Lakoviča tudi izenačili na 9:9. Nekoliko pričakovano so imeli izbranci Božidarja Maljkovića težave pri skoku, ki so ga v prvem polčasu izgubili s prevelikih 12:24.

Slovenija je na začetku druge četrtine zaostajala že z 12:19, ko sta na sceno stopila Domen Lorbek in Boštjan Nachbar. Vsak je zadel po eno trojko, Boki pa je oddal še en met z razdalje in vodstvo je bilo znova tu pri 20:19. Tako hitro, kot so si ga priborili, tako hitro so ga tudi zapravili, saj so Španci kaj hitro zrežirali delni izid 8:0 in ravno osem točk je bilo naskoka ob polčasu (33:25).

Košarkarji v zeleno-beli opravi so za trenutek skušali zaustaviti Špance s cono, a jo je hitro s svojo že tretjo trojko razbil Jose Calderon. Naši so bili pri metu iz igre v prvih dvajsetih minutah nenatančni – zadeli so vsega 30-odstotkov poizkusov (8/27), od tega za dve točki 5/17. Bila pa je slika obrnjena v drugem delu, ko so slovenski košarkarji zagospodarili v Zlatorogu.

Sodniška (ne)razsodnost naredila napeto ozračje in pognala adrenalin po slovenskih žilah

V slogu pravega kapetana je Lakovič s košem za 27:33 napovedal, da bi lahko Slovenija vendarle dobila zalet, da ujame priključek s Španci.

Ti so zaigrali cono, ki pa ni obrodila sadov. Bolj ko so se Slovenci približevali Špancem, bolj je padala razsodnost sodnikom, ki so z nekaterimi spornimi odločitvami v škodo naše reprezentance naredili izjemno napeto ozračje v nabito polnem Zlatorogu. Negodovanje navijačev je bilo upravičeno, celotno vzdušje na tribunah pa je očitno le še podžgalo naše košarkarje, ki so se dobesedno metali za vsako žogo v obrambi. Grizli so vsak centimeter parketa in bili zaradi svoje borbenosti nagrajeni. Ko je dve trojki zadel še mladi Edo Murić, je Slovenija zaostajala vsega točko pri 44:45, po njegovi podaji Mirzi Begiću pa po dolgem času vodila pri 48:47.

Brata Dragić zasijala v polnem sijaju

Zlatorog je pokal po šivih tudi ob prednosti Slovenije s 50:48 in ob koncu tretje četrtine pri 52:51, ko je zadel Zoran Dragić. Da se je Slovenija rezultatsko dvignila, je posledica bolj racionalnega napada.

Mlajšemu bratu se je v napadu priključil še Goran Dragić, ki je imel silovit zaključek, s fanatično obrambo pa so večkrat prisilili aktualne evropske prvake k neizdelanim metom. Praktično vseskozi so slovenski košarkarji vodili z dvema točkama razlike. Identičen naskok je bil tudi pri 67:65, ko je silovito zabil žogo v koš Gašper Vidmar, v prvem polčasu je celo izgubil zob ob udarcu Gasola, in prisilil dobre štiri minute pred koncem stratega Španije Juana Orengo k minuti odmora. Kako napeto ozračje je bilo in koliko so si želeli zmage svojih ljubljencev, pove podatek, da so gledalci skoraj polovico zadnje četrtine spremljali v stoje. Pričarali so izjemno navijaško kuliso.

Slovenski košarkarji so se v drugem polčasu na pravi način stepli s favoriziranimi Španci, ki so izgubljali tla pod nogami. Kot da bi imeli naši košarkarji številne izkušnje, so v ključnih trenutkih odigrali zrelo proti renomiranemu tekmecu. Goran Dragić je sprva z ukradeno žogo in zabijanjem na drugi strani pri 72:68 naredil tisto prednost 1:36 pred koncem, ki je Špancem povsem presekala krila, našim pa so zrasla in na koncu so zmagali celo z devetimi točkami razlike (78:69). Po 14 letih je znova padla velika Španija pod slovensko težo, a v istem trenutku moramo zaustaviti evforijo. Danes je čas za veselje, jutri pa morajo biti glave usmerjene povsem proti Gruziji, ki bo naslednji tekmec.