Brooklyn Nets Dallas Mavericks NBA Liga NBA Goran Dragić Goran Dragić Luka Dončić Luka Dončić

Dončić novo veliko priznanje kronal z zmago, boleč poraz za Dragića

1

Luka Dončić | Luka Dončić je dosegel 41 točk. | Foto Reuters

Luka Dončić je dosegel 41 točk.

Za slovenske ljubitelje lige NBA je bila noč na petek znova neprespana, saj sta bila na delu tako Luka Dončić kot Goran Dragić. Dončić, ki so ga pred tekmo razglasili tudi za najboljšega igralca meseca februarja na zahodu, je z Dallas Mavericks s 122:113 odpravil Golden State Warriors, ob tem pa je 23-letnemu košarkarju le ena asistenca zmanjkala do novega trojnega dvojčka. Dončić je tekmo končal pri 41 točkah, desetih skokih in devetih asistencah. Manj zadovoljen je bil Dragić, ki je z Brooklynom na domačih tleh s 107:113 klonil proti Miami Heat, za katere je slovenski košarkar igral med letoma 2015 in 2021. 35-letni košarkar je ob porazu dosegel devet točk.

Luka Dončić
Sportal Noro, kakšno zabijanje! Je bil to res Luka? #video

Luka Dončić je pred srečanjem z Golden Statom prejel novo veliko priznanje, saj so ga drugič (prvič novembra 2019) v njegovi karieri razglasili za najboljšega košarkarja zahoda. Dončić je ob tem za Dirkom Nowitzkim postal šele drugi košarkar Dallasa, ki so ga več kot enkrat razglasili za igralca meseca. Nemcu je to uspelo šestkrat.

Dončić je na srečanju z Golden Statom dokazal, da je upravičeno prejel naziv igralca meseca. Tekmo je končal pri 41 točkah, desetih skokih in devetih asistencah, Dallas pa je dosegel 38. zmago v tej sezoni, tretje na četrtem obračunu z Golden Statom v tej sezoni. Za Dallas je bila to že druga zmaga na medsebojnih tekmah v nekaj dneh, saj so varovanci Jasona Kidda po preobratu dobili tudi nedeljsko tekmo. Mavericks so pot do uspeha tlakovali že v izjemni prvi četrtini, v kateri so dosegli 38 točk, Golden State pa 11 manj. Polovico točk Dallasa je v prvih 12 minutah prispeval Dončić, ki je do konca prvega polčasa zbral 28 točk.

Dallas se je na najdaljši odmor na srečanju podal s prednostjo 68:54. Golden State se je v nadaljevanju nevarno približal, prednost Dallasa je kopnela iz minute v minuto, Dončića pa je spet razburilo nekaj spornih sodniških odločitev, kar je bila voda na mlin Warriorsov. Slabih šest minut in pol pred koncem je Moses Moody zadel za tri in izid poravnal na 104:104 in rezultat poravnal prvič po začetku tekme, ko je bilo 2:2. Zatem je bil Dallas do druge polovice zadnje četrtine ves čas v vodstvu.

Predstava Luke Dončića:

Gostje izenačili, a je Dallas odgovoril

A več kot do izenačenja Golden Statu ni uspelo, Dallas pa na drugi strani ni dovolil, da bi se Warriors vrnili tako kot so se sami na medsebojni tekmi v nedeljo, ko so sredi tretje četrtine zaostajali z 21 točkami, nato pa zmagali. Dobre štiri minute pred koncem je Dončić z metom "fadeaway" zadel za 112:108, gostitelji pa so nato naredili delni izid 10:5 in tekmo na koncu mirno pripeljali v svojo korist. Zmagali so s 122:113 in tako so zmagali še tretjič zapored v tej sezoni.

Golden State, ki je drugi na zahodu, je v tej sezoni v gosteh na 30 tekmah zmagal 17-krat. Izgubil je še tretjič zapored, na zadnjih 11 tekmah pa je zmagal le štirikrat. V veliko boljšem nizu je Dallas, ki je dobil devet od zadnjih 11 tekem, na domačih tleh pa je četa Jasona Kidda dobila 20 od 31 srečanj.

Vrhunci tekme:

Dončiću je po številu doseženih točk v dresu Dallasa z 18 točkami sledil Dorian Finney-Smith. Pri gostih je Jordan Poole dosegel 23 točk, pod dve manj se je podpisal superzvezdnik Stephen Curry.

Dallas naslednja tekma čaka že v soboto, ko se bo ob 23. uri po slovenskem času pomeril s Sacramentom.

Goran Dragić je dosegel devet točk. | Foto: Reuters Goran Dragić je dosegel devet točk. Foto: Reuters Dragić klonil proti Miamiju

Manj uspešen pa je bil Brooklyn z Goranom Dragićem, ki je dosegel devet točk. Ta je doživel še tretji zaporedni poraz, potem ko so Nets na domačih tleh s klonili proti Miami Heat, za katere je slovenski košarkar igral med letoma 2015 in 2021, leta 2020 je z njimi osvojil tudi naslov podprvaka. Dragić je ob porazu dosegel devet točk in tako po dveh porazih proti Torontu izgubil še proti svojemu drugemu nekdanjemu klubu. A na Heat ima slovenski košarkar veliko lepše spomine, v Miamiju pa si je Slovenec tudi ustvaril dom.

"Obožujem Gorana. Vedno se zna prilagoditi na razmere in je dodana vrednost vsaki ekipi. Vedeli smo, da bo po odličnih predstavah v dresu Miamija zaželen pri veliko ekipah. Vesel sem zanj in želim mu vso srečo. Zame je Goran kot član družine, a klišejsko, razen ko igra proti nam (smeh, op. p.)," je pred tekmo o Slovencu dejal njegov nekdanji trener Erik Spoelstra, ki je s svojo zasedbo dosegel 42. zmago v sezoni.

Brooklynu na koncu ni pomagala niti vrnitev prvega zvezdnika Kevina Duranta, ki se je vrnil po poškodbi. Miami je dobil še tretji medsebojni obračun v tej sezoni. Prvi polčas je sicer stekel povsem po željah Brooklyna, ki je prvo četrtino dobil s kar 35:23, ob polčasu pa so gostitelji vodili s 67:60. Nekajkrat se je proti svoji nekdanji ekipi izkazal tudi Dragić, ki je tekmo začel v prvi postavi, proti svoji nekdanji ekipi pa je bil še posebej motiviran. Dosegel je tudi prvi koš na srečanju, potem ko je po dobri minuti igre zadel trojko za 3:0.

Dragić zgrešil polaganje za izenačenje

A nadaljevanje ni bilo tako sanjsko. Brooklyn je v tretji četrtini povsem popustil, Netsom nikakor ni steklo v napadu, Miami pa je tretji del tekme dobil z 28:17 in prešel v vodstvo. A gostitelji se kljub temu niso predali. V zadnji četrtini so se spet približali, ob zaostanku z 92:94 pa je polaganje za izenačenje zgrešil ravno Dragić. Miami je nato spet povišal vodstvo, a se je Brooklyn približal še drugič. Pri zaostanku s 107:109 so imeli domači na voljo dva napada za izenačenje ali vodstvo, a dva poskusa za tri Duranta in Setha Curryja nista našla cilja, Miami pa je to izkoristil v svoj prid in zmagal s 113:107.

Dragić je tekmo končal pri devetih točkah, treh skokih in sedmih asistencah. Durant je bil ob vrnitvi na parket z 31 točkami prvi strelec tekme, Bruce Brown je dosegel 21 točk. Na strani Miamija se je z dvojnim dvojčkom izkazal nekdanji Dragićev soigralec Bam Adebayo, ki je 30 točkam dodal 11 skokov. Tyler Herro je obračun končal pri 27 točkah in osmih asistencah.

Luka Dončić
Sportal Sladka zmaga Dončića proti vzorniku, Dragića izžvižgali v Torontu #video

Liga NBA, 3. marec:

Dallas Mavericks : Golden State Warriors 122:113
Luka Dončić 41 točk (11/16 za 2, 4/10 za 3, 7/9 prosti meti), 10 sk., 9 as., 2 ukr. žogi, 6 izg. žog v 40:24, Finney-Smith 18; Poole 23, Curry 21 (9 as.), Wiggins 17

Brooklyn Nets : Miami Heat 107:113
Durant 31, Brown 21, Mills 14, Goran Dragić 9 točk (3/7 za 2, 1/3 za 3), 3 sk., 7 as., 1 ukr. žoga, 2 izg. žogi v 27:46; Adebayo 30 (11 sk.), Herro 27 (8 as.), Martin 22

Atlanta Hawks : Chicago Bulls 130:124
Young 39 (13 as.), Bogdanović 20, Hunter 18; DeRozan (7 sk., 8 as.) in LaVine (7 as.) 22, Vučević 21 (11 sk.)

Boston Celtics : Memphis Grizzlies 120:107
Tatum 37, Horford 21 (15 sk.), Smart 18 (12 as.); Morant 38 (7 as.), Jackson 20 (7 sk.), Bane 17 (7 sk.)

Toronto Raptors : Detroit Pistons 106:108
Siakam 28, Barnes 21 (10 sk.), Achiuwa 18 (7 sk.); Grant 26, Bey 23, Cunningham 22 (12 sk.)

San Antonio Spurs : Sacramento Kings 112:115
Walker 30, Murray 29 (12 sk., 7 as.), Poeltl 16; Barnes 27, Fox 26 (9 as.)