Toronto Raptors Miami Heat Goran Dragić Goran Dragić Indiana Pacers Liga NBA Dallas Mavericks Luka Dončić Luka Dončić

Liga NBA, 20. januar

Dončić s trojnim dvojčkom prekinil niz porazov

1

Luak Dončić | Foto Guliver Image

Z jubilejnim tridesetim trojnim dvojčkov v svoji karieri je Luka Dončić (13 točk, 12 skokov, 12 asistenc) prispeval pomemben delež k prekinitvi Dallasove črne serije. Mavericks so po treh porazih v noči na četrtek v gosteh ugnali Indiano. Zmage se je kot član prve peterke Miamija na gostovanju v bližnji Tampi pri Torontu veselil tudi Goran Dragić (17 točk, 4 skoki, 5 asistenc).

"Ne maram izgubljati. Grozno je. Ko smo zmagali na štirih tekmah zapored, smo se počutili izvrstno. V slačilnici je bilo veselo, zato se moramo vrniti k temu in spet uživati v igranju košarke," je pred obračunom z Indiano razmišljal Luka Dončić, čigar košarkarski ego je bil po treh porazih, kar je najslabši niz po marcu 2019, močno načet. Za povrnitev samozavesti je na gostovanju v Indianapolisu, kjer se navijači postopoma že vračajo v dvorano, dobil tisto, kar je najbolj potreboval – zmago. Sedmo v sezoni, in sicer na trinajsti tekmi.

Zanjo Ljubljančanu ni bilo treba posegati po strelskih rekordih. Še več, bil je šele peti strelec še vedno močno oslabljenega Dallasa, kar se mu zgodi redko. Točkovno je bila to njegova druga najslabša predstava v sezoni, a jo je končal s trojnim dvojčkom. V slabih 38 minutah je dosegel 13 točk (za 3 točke 0:3, za 2 točki 5:12, prosti meti 3:4), ujel 12 odbitih žog in soigralcem namenil 12 asistenc.

Dončić je jubilejnega trojnega dvojčka potrdil sedem minut pred koncem tekme. In še preden se je takrat Willie Cauley-Stein, ki je izkoristi visokoletečo podajo in elegantno zabil, spustil na tla, so Američani postregli s podatkom, da je 30. trojnega dvojčka v vsej zgodovini lige NBA hitreje dosegel le legendarni Oscar Robinson (75 tekem). Luka je za tovrsten statistični podvig potreboval 146 tekem. Za primerjavo in potrditev odmevnosti dosežka: legendarni Magic Johson je potreboval 190 tekem. Poleg Dončića je sicer vsaj 30 trojnih dvojčkov vknjižilo le še 14 košarkarjev. Med njimi tudi Ben Simons, s katerim je Luka zdaj izenačen.

Luka Dončić ob spremljanju baltskega dvoboja Sabonis - Porzingis | Foto: AP / Guliverimage Luka Dončić ob spremljanju baltskega dvoboja Sabonis - Porzingis Foto: AP / Guliverimage

V nizu tudi brez LD 77

V izrazito napadalno usmerjenem prvem polčasu je Dallas pokazal več raznolikosti, pri čemer je igralno težišče že tedaj nekoliko odmaknil od prvega zvezdnika iz slovenske prestolnice. Ta je h kar 65 točkam svoje ekipe prispeval le sedem točk, zato pa dodal pet skokov in šest asistenc. Že v prvi četrtini so gostje iz Teksasa vodili s 15 točkami naskoka (35:20).

Nepopustljiva Indiana, ki se je "preživljala" z uspešnimi meti za tri točke in garaškim delom Litovca Domantasa Sabonisa, je v vodstvo prvič prešla šele v tretji četrtini. Vodila je tudi na začetku zadnje četrtine (94:93), na kar pa so gostje brez Dončića odgovorili z delnim rezultatom 11:1. S tem je moštvo trenerja Ricka Carlisla prišlo tudi v varne vode. V teh je nato ostalo tudi ob pomoči slovenskega zvezdnika. Ta je sicer, pogosteje kot na predhodnih tekmah, v napadalnih akcijah ostal povsem izoliran. Ob podatku, da znova ni imel strelskega navdiha, je tudi pri sprožanju žog pobudo prepustil soigralcem.

Prvi strelec Dallasa je bil tokrat Kristaps Porzingis (27 točk, 13 skokov), po 19 točk sta prispevala Jalen Brunson in Tim Hardaway, za močnega aduta s klopi pa se je tokrat izkazal Trey Burke (22).

Goran Dragić | Foto: AP / Guliverimage Foto: AP / Guliverimage

Gogi začel … in končal

Pod novo zelo všečno predstavo se je podpisal tudi Goran Dragić, ki je z Miamijem osvojil drugo zaporedno zmago. Tokrat v gosteh, a ne v Torontu, temveč v Tampi, kjer letos domuje edino kanadsko moštvo lige NBA. Gogi ni dokazal le, da se dobro počuti na Floridi, temveč tudi v prvi peterki. V to se je vrnil po zdravstvenih težavah Tylerja Herra.

Ponovila se je zgodba iz končnice pretekle sezone, v kateri ni bilo pomembno le to, da častni slovenski kapetan začenja tekmo, temveč je do izraza prišla njegova vloga v zaključku. Z dvema trojkama v zadnji četrtini je namreč koseški zmaj dokončno strl odpor nekdanjih prvakov. Miami je na njegovih krilih prišel do 15 točk naskoka, kar je bil primeren kapital za mirno končnico.

Dragić je sicer tekmo po dobrih 31 minutah končal s 17 točkami (za 3 točke 3:7, za 2 točki 3:9, prosti meti 2:2), štirimi skoki in petimi asistencami. Ob tem je za predstavo sezone lahko čestital soigralcu Kendricku Nunnu (28 točk, 8 skokov).