29. 6. 2013,
17.57

Marcel Kittel

Sobota, 29. 6. 2013, 17.57

Nemec Marcel Kittel je zmagovalec 1. etape 100. kolesarske dirke po Franciji (2.WT) in prvi vodilni v skupnem seštevku dirke. Etapo zaznamoval kaos v zaključku.

Avtobus avstralske ekipe Orica-GreenEdge, padci Alberta Contadorja, Petra Sagana in še nekaterih favoritov ter obilo tehničnih težav (Greipel, Goss), so bile značilnosti 1. etape letošnje dirke po Franciji.

Dirka se je pričela z 212 kilometrov dolgo etapo. Slednja je bila bolj razgibana v prvi polovici, ko je bil tudi na sporedu gorski cilj 4. kategorije. Slednji je določil prvega nosilca pikčaste majice v točkovanju gorskih ciljev. Že takoj po pričetku etape je glavnina dovolila pobeg skupini petih kolesarjev. Jerome Cousin (Europcar), Juan Jose Lobato (Euskaltel-Euskadi), Lars Boom (Belkin), Juan Antonio Flecha (Vacansoleil-DCM) in Cyril Lemoine (Sojasun) so se podali na misijo nemogoče. Lobato je preostale štiri tekmece ugnal na gorskem cilju in bo v 2. etapi kolesaril v pikčasti majici najboljšega na gorskih ciljih. Ubežniki so imeli največ 3 minute prednosti, a jih je glavnina že skoraj ulovila na okrepni postaji, ki je bila na polovici etape. Za ubežniki, ki so bili na dosegu roke, je glavnina tam zaostajala 15 sekund. A takrat se je za napad odločil Cousin, ki je bil nekaj časa sam v begu. A hitro so ga ulovili preostali trije ubežniki in peterica je imela 95 kilometrov do cilja že skoraj 4 minute prednosti pred glavnino. Lobato je rajši počakal glavnino.

Osemdeset kilometrov do cilja so imeli ubežniki že 4 minute in deset sekund prednosti pred glavnino. A slednja je nato pričela nekoliko hitreje kolesariti in dvajset kilometrov kasneje je prednost ubežnikov znašala le še minuto. Ubežniki so bili po stoštiriinsedemdesetih kilometrih bega ujeti. Sledilo je kolesarjenje v prijetnejšem ritmu vse do pričetka zadnjih petnajstih kilometrov dirke. Sledila sta dva padca, v katerih sta na tleh pristala Johnny Hoogerland in Ian Stannard. Slabih deset kilometrov do cilja so organizatorji sporočili, da bo cilj današnje etape tri kilometre prej kot je bilo načrtovano. V cilju se je namreč zagozdil avtobus avstralske ekipe Orica-Green Edge. Ekipe so pričele narekovati močan tempo na čelu glavnine. Nekaj kilometrov zatem so organizatorji avtobus uspeli odstraniti in so se nato hitro odločili, da bo cilj etape tam, kjer je bilo prvotno načrtovano. Zatem se je v ospredju glavnine pripetil padec (5 km do cilja), v katerega je bilo vpleteno veliko kolesarjev. Med njimi so bili Sylvain Chavanel, Mark Cavendish, Alberto Contador, Peter Sagan in še nekateri.

Dober kilometer do cilja je s pobegom poskušal Niki Terpstra, ki je bil ujet 400 metrov do cilja. V ciljnem šprintu je suvereno zmago slavil Marcel Kittel, medtem ko sta 2. in 3. mesto zasedla Alexander Kristoff in Danny Van Poppel. Vsekakor je bil danes pravi kaos v zaključku etape. In le radijskim postajam se kolesarji lahko zahvalijo, da ni bilo še hujše. Po etapi je bil Jerome Cousin proglašen za najbolj bojevitega kolesarja v etapi in bo v 2. etapi kolesaril z rdečo številko na hrbtu. Kittel bo kolesaril v rumeni majici, Kristoff pa v zeleni. Bela majica bo na ramenih najmlajšega kolesarja na letošnji dirki, Dannya Van Poppla. Zelo pomemben dejavnik je, da na letošnji dirki ni odbitnih sekund.