Nedelja,
25. 9. 2011,
9.01

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Gorazd Štangelj

Nedelja, 25. 9. 2011, 9.01

8 let

Svetovno prvenstvo zadnja dirka Gorazda Štanglja!

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Osemintridesetletni kolesar Gorazd Štangelj bo danes nastopil na svojem zadnjem svetovnem prvenstvu v karieri. To bo že njegov 14. nastop v članski kategoriji.

"To bo moja zadnja dirka v karieri," je namigovanja dan pred nedeljsko dirko za Sportal potrdil Štangelj. Ni prav veliko kolesarjev, ki imajo ob koncu svoje športne poti za seboj tako izjemno kariero. Štangelj je svojo profesionalno pot začel leta 1997 v ekipi Krka. Leta 1999 je prestopil v italijansko ekipo Mobilvetta-Northware. Že leta 2000 je prestopil v Liquigas in po dveh sezonah prestopil v ekipo Fassa Bortolo. Vseskozi je nastopal za italijanske ekipe in leta 2004 dirkal za ekipo Saeco. Sledile so štiri sezone v ekipi Lampre (2005-2008), od koder se je na polovici sezone 2009 vrnil v Liquigas. Zadnji dve sezoni je nastopal za Astano.

V svoji karieri je pri članih kar štirinajstkrat nastopil na svetovnem prvenstvu in se najvišje povzpel leta 2000, ko je v Plouayu zasedel 13. mesto. Tistega leta je tudi slavil zmago na dirki za pokal Melinda, etapno zmago na dirki Midi Libre ter zmago na posamičnem kronometru dirke po Avstrijik, kjer je en dan kolesaril v rumeni majici vodilnega. Sezona 2000 je bila zagotovo njegova najboljša v karieri. Z leti je Štangelj postal eden izmed redkih zelo cenjenih in spoštovanih pomočnikov najboljšim.

Kar enajstkrat je nastopil na dirki po Italiji. Odstopil je le leta 2002, ko je na uvodnem prologu padel in zaradi poškodbe odstopil z dirke. Prekolesaril je le 6 kilometrov. To kar se je zgodilo takrat si je verjetno zapomnil za vso nadaljnjo kariero, saj je od takrat dalje osebne cilje znal vedno potisniti v ozadje. Poleg enajstih nastopov na Giru je tudi dvakrat nastopil na Vuelti (2002 in 2008) in enkrat na Touru (2005). Vse tri je končal in hkrati postal eden redkih kolesarjev v karavani, ki je bil znan tudi po tem, da ni odstopal z dirk. Skoraj zagotovo lahko trdimo, da je v zadnjih desetih letih vsega skupaj zbral manj kot deset odstopov. Ob dejstvu, da se je vsako leto vsaj 50 krat podal na štart dirke, je njegov odstotek odstopov zanemarljiv.

Poleg tega, da je dvakrat osvojil naslov slovenskega prvaka med člani (1995 in 2010), se je kar dvakrat uvrstil v deseterico najboljših na dirki po Lombardiji. Ta klasika mu je najbolj ustrezala glede na profil in termin, v katerem je bila. Zasedel je 7. in 9. mesto. Najvišje se je na enodnevnih klasikah povzpel leta 2000, ko je dirko Pariz-Tours končal na 5. mestu. Takrat so ga premagali le Andrea Tafi, Andrej Čmil, Daniele Nardello in Paolo Bettini. Leta 2009 je njegov rezultat na tej dirki izboljšal Borut Božič, ki je zasedel 3. mesto. Kljub temu, da Štangelj ni želel potrditi govoric, se obeta, da bosta z Borutom Božičem v prihodnji sezoni skupaj v Astani. Štangelj naj bi namreč kot prvi Slovenec postal športni direktor ene izmed osemnajstih ekip s Pro Team licenco. To je le še en podatek več kako ga ceni menedžer Astane Giuseppe Martinelli.