Četrtek,
14. 7. 2016,
17.26

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,03

Natisni članek

Natisni članek

Adam Yates Dirka po Franciji Chris Froome Thomas De Gendt kolesarjenje

Četrtek, 14. 7. 2016, 17.26

7 let, 1 mesec

Dirka po Franciji, 12. etapa

Froome po drami ostal brez kolesa, a na koncu obdržal rumeno majico

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,03
Chris Froome | Foto Reuters

Foto: Reuters

Belgijec Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) je zmagovalec 12. etape Dirke po Franciji, 178 kilometrov dolge preizkušnje od Montpellierja do Mont Ventouxa. V šprintu je za zmago premagal Serga Pauwelsa (Dimension Data) in Daniela Navarra (Cofidis). Pravo dramo je prestal Chris Froome (Sky), ki je ostal brez kolesa, a po naknadni sodniški odločitvi ostal v rumenem.

Česa takšnega pa še nismo videli na Touru, so enotne ugotovitve spremljevalcev in ljubiteljev kolesarstva. Prizori, ki so jih spremljali v zadnjem kilometru etape, so bili res precej nenavadni; zaradi nepregledne množice športnih navdušencev, ki so se strnili ob gorsko cesto in pritisnili proti cilju skrajšane etape, je nastal zamašek, v katerem je Froome doživel trčenje s spremljevalnim motociklom, tako kot tudi Avstralec Richie Porte in Belgijec Bauke Mollema.

Nekaj trenutkov pozneje je Froome nemočno ugotovil, da je njegovo kolo neuporabno, odvrgel ga je, sam pa peš "odtrimčkal" proti vrhu. Nosilec rumene majice, ki v kolesarski obutvi teka po cesti in živčno pogleduje, kdaj se bo pojavilo spremljevalno vozilo, ki pa se ne more pravočasno prebiti do njega zaradi nepopisne gneče, res ni prizor, ki bi bil na velikih kolesarskih dirkah nekaj običajnega.

Tako je po prihodu v cilj – potem ko je bil nekaj sto metrov pešec, so mu sprva pod roke porinili povsem neustrezno kolo, ki ga je prvi mož Skya kmalu odložil ob rob ceste, šele potem pa je dobil pravo zamenjavo za svojega polomljenega – Froome že vedel, da je izgubil rumeno majico.

Kako je padel Chris Froome:

Po odločitvi komisije ostal na vrhu

Ob prihodu v cilj je rumeno majico začasno prevzel Britanec Adam Yates (Orica), Froome pa je takrat padel na šesto mesto s 53 sekundami zaostanka.

A vodstvo dirke je po vseh zapletih preučilo Froomov padec in odločilo, da ostaja v vodstvu skupnega seštevka. Pred Yatesom ima 47 sekund prednosti, 11 sekund več pa zaostaja tretji Mollema.

 

 

Zadovoljen z odločitvijo vodstva

"Nor konec. V zadnjem kilometru je motor pred nami nenadoma ustavil, Richie, Bauke in jaz pa smo se zaleteli vanj. Motor za nami je povozil moje kolo in ga uničil," je, ko se je nekoliko umiril, dogajanje opisal Fromme. "Pomislil sem: 'O joj, nimam kolesa.' Vedel sem, da je naš avto pet kilometrov zadaj, zato sem začel teči. Zadovoljen sem, da se je vodstvo dirke tako odločilo. Mislim, da je bilo to pravilno, hvala," je še dodal.

Tudi Yates se je strinjal, da način, na kakršnega je prišel do začasne rumene majice, ni bil pravi: "Ne bi bilo prav, če bi do vodstva prišel takole. Zato je kar v redu, da so se tako odločili. Jaz bi na Froomovem mestu zahteval enako, če bi se mi to zgodilo. V zadnjem kilometru je bilo kar divje, a navijači so pač del našega športa."

Zmaga Thomasa De Gendta je ostala v senci razburljivega dogajanja. | Foto: Reuters Zmaga Thomasa De Gendta je ostala v senci razburljivega dogajanja. Foto: Reuters

Zmaga De Gendta v senci pestrega dogajanja

Povsem v senci pestrega dogajanja okrog Frooma je ostal etapni zmagovalec Belgijec Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), ki je bil prvi v cilju 178 kilometrov dolge preizkušnje od Montpellierja do Mont Ventouxa. V šprintu je za zmago za dve sekundi premagal rojaka Serga Pauwelsa (Dimension Data) in za 14 Španca Daniela Navarra (Cofidis).

Že pred začetkom današnje etape so sicer morali preizkušnjo skrajšati, zaradi premočnega vetra na vrhu Mont Ventouxa (sunki so dosegali hitrost do 125 kilometrov na uro) so jo skrajšali za šest kilometrov in cilj prestavili pod vrh vzpona.

Današnje pestro dogajanje so "preživeli" vsi štirje slovenski udeleženci Toura, najvišje je bil Borut Božič (Cofidis) na 94. mestu, skupno je Jan Polanc (Lampre-Merida) na 83. mestu.

Izidi, 12. etapa (Montpellier - Mont Ventoux, 178 km):

  1. Thomas De Gendt (Bel/Lotto Soudal)      4:31:51

  2. Serge Pauwels (Bel/Dimension Data)       + 0:02

  3. Daniel Navarro (Špa/Cofidis)               0:14

  4. Stef Clement (Niz/IAM)                     0:40

  5. Sylvain Chavanel (Fra/Direct Energie)      0:40

  6. Bertjan Lindeman (Niz/LottoNl-Jumbo)       2:52

  7. Daniel Teklehaimanot (Eri/Dimension Data)  3:13

  8. Sep Vanmarcke (Bel/LottoNl-Jumbo)          3:26

  9. Chris Anker Sörensen (Dan/Fortuneo)        4:23

 10. Bauke Mollema (Niz/Trek-Segafredo)         5:05

...

 94. Borut Božič (Slo/Cofidis)                 23:37

112. Luka Pibernik (Slo/Lampre-Merida)         25:25

145. Kristijan Koren (Slo/Cannondale-Drapac)   28:24

151. Jan Polanc (Slo/Lampre-Merida)            28:24


Skupno:

  1. Christopher Froome (VBr/Sky)           57:11:33

  2. Adam Yates (VBr/Orica)                      + 0:47

  3. Bauke Mollema (Niz/Trek-Segafredo)         0:56

  4. Nairo Quintana (Kol/Movistar)              1:01

  5. Romain Bardet (Fra/AG2R La Mondiale)       1:15

  6. Alejandro Valverde (Špa/Movistar)          1:39

  7. Tejay Van Garderen (ZDA/BMC)               1:44

  8. Fabio Aru (Ita/Astana)                     1:54

  9. Daniel Martin (Irs/Etixx-Quick-Step)       1:56

 10. Joaquim Rodriguez (Špa/Katjuša)            2:11

....

 83. Jan Polanc (Slo/Lampre-Merida)          1:34:56

104. Luka Pibernik (Slo/Lampre-Merida)       1:47:47

168. Kristijan Koren (Slo/Cannondale-Drapac) 2:17:59

171. Borut Božič (Slo/Cofidis)               2:18:11