16.13

Mark Cavendish Borut Božič

Nedelja, 25. 9. 2011, 16.13

Cavendish svetovni prvak, Božič sedmi

Britanec Mark Cavendish je novi svetovni kolesarski prvak. Avstralec Matthew Goss je bil 2., Nemec Andre Greipel pa 3. Borut Božič je zasedel 7. mesto.

Zadnja, 266 kilometrov dolga dirka letošnjega prvenstva, se je pričela v središču Köbenhavna, od koder je moralo 209 kolesarjev najprej prekolesariti 28 kilometrov, da so prispeli na kroge. Prekolesariti so jih morali 17. Le nekaj kilometrov po štartu je uspela pobegniti skupina sedmih kolesarjev, ki je bila v begu večji del dirke. Pablo Lastras (Špa), Christian Poos (Lux), Anthony Roux (Fra), Maksim Iglinskij (Kaz), Oleg Chuzhda (Ukr), Robert Kišerlovski (Hrv) in Tanel Kangert (Est) so si hitro prikolesarili osem minut prednosti pred glavnino.

V slednji so nato tempo na čelu pričeli narekovati kolesarji Britanske in Nemške reprezentance. Prednost ubežne sedmerice se je ustalila na slabih šestih minutah. Tik pred pričetkom desetega kroga je glavnina nekoliko upočasnila in takoj je sledil pobeg petih kolesarjev. Johan Van Summeren, Olivier Kaisen (oba Bel), Yoann Offredo (Fra), Simon Clarke (Aus) in Luca Paolini (Ita). Kmalu zatem Poos ni mogel več slediti preostalim ubežnikom, katerim je bila vse bližje skupina petih zasledovalcev.

V dvanajstem krogu se je v glavnini pripetil padec, v katerega so bili vpleteni Frank Schleck, Samuel Dumoulin, Biel Kadri in še nekateri kolesarji. Zaradi padca so stik z glavnino, v kateri je bilo 110 kolesarjev, izgubili tudi Thor Hushovd, Bernhard Eisel, Tony Martin, Greg Henderson in Julian Dean. Pet krogov do cilja je druga ubežna skupina ulovila prvo in v ospredju je bilo 11 kolesarjev. Glavnina, v kateri so bili vsi Slovenci, je zaostajala minuto. Prva zasledovalna skupina pa minuto za glavnino. Do cilja je bilo še 76 kilometrov.

Krog kasneje je imela ubežna enajsterica minuto in pol prednosti pred glavnino in dve minuti in pol pred drugo skupino. Štirideset kilometrov do cilja je bil zaostanek skupine s Hushovdom že minuto in 40 sekund za glavnino, ki je za enajsterico ubežnikov zaostajala manj kot minuto. V predzadnjem krogu so bili vsi ubežniki ujeti. Zadnjega je glavnina, na čelu katere so bili ves čas člani britanske reprezentance, ulovila Francoza Rouxa. Do cilja je bilo še 19 kilometrov. Takoj zatem so pobegnili Thomas Voeckler (Fra), Klaas Lodewyck (Bel) in Niki Sorensen (Dan).

Zadnji krog so trije ubežniki pričeli s prednostjo osemnajstih sekund pred glavnino. Tu je bilo jasno, da bo o zmagovalcu odločal ciljni šprint glavnine. Na edinem rahlem vzponu na krogu je uspel tri ubežnike uloviti Johnny Hoogerland (Niz). Sedem kilometrov do cilja so bili ubežniki ujeti. Sledil je ciljni šprint, v katerem je slavil Mark Cavendish. Srebrno medaljo je osvojil Matthew Goss, bronasto pa Andre Greipel. Zmaga Cavendisha je več kot zaslužena, saj so njegovi reprezentančni kolegi vso dirko narekovali tempo na čelu glavnine. Cavendish je po Tomu Simpsonu, ki je leta 1965 zmagal v San Sebastianu, šele drugi Britanec z naslovom svetovnega prvaka na cestni dirki.