8 let, 3 mesece

Slovenija Madžarska

Sreda, 18. 4. 2012, 22.46

'Risi' na široko odprli vrata v elito

Slovenska hokejska izbrana vrsta je le še korak oddaljena od vrnitve v elitno divizijo, proti Madžarski je prikazala najboljšo predstavo na svetovnem prvenstvu in se veselila zmage s 4:1.

Tretji krog je na uvodnih tekmah prinesel prvi podaljšek in kazenske strele, medtem ko je bila večerna tekma odločena že v rednem delu. Doslej sta se tekmeca na večerni tekmi srečala šestkrat na svetovnih prvenstvih. Vedno so zmagali ''risi'', na zadnjih dveh tekmah v Ljubljani je bilo obakrat 4:1. Na tribunah je bilo tokrat tudi veliko madžarskih navijačev, ki pa vsi tekme zaradi prevelike vinjenosti niso prišli skozi vrata dvorane. Prav tako je bilo vzdušje na veliko višji ravni, navijači so bili na nogah celotno srečanje. Med vratnicami Slovenije je znova priložnost dobil Robert Kristan.

Madžari do prvega neposrednega strela v 12. minuti

''Risi'' so nasprotniku hitro dali vedeti, da jim ne bodo pustili dihati, na njih so začeli pritiskati že v napadalni tretjini in s tem prisilili Madžare, da so delali napake. In naredili prvo že v 3. minuti. Žiga Jeglič je na modri črti našel Blaža Gregorca, slednji je nakazal strel, a podal ne desno do Roberta Saboliča, ki je s strelom med nogami povedel Slovenijo v vodstvo. Minuto zatem so domači prišli do ''power-playa'', ki je tokrat deloval odlično, strelov je bilo veliko, za piko na i je manjkal zadetek. Roku Tičarju je namreč vratnica preprečila veselje. V osmi minuti so imeli ''risi'' vnovič igralca več (situacija štirih igralcev proti trem), bili še bolj nevarni, kaj nekaj strelov je zletelo mimo vrat, poizkuse Roka Pajiča, Aleša Kranjca in Blaža Gregorca pa je vratar Bence Balizs zaustavil.

Na polovici prve tretjine so do prvega ''power-playa'' prišli tudi hokejisti z dežele salam, v 12. minuti pa prišli sploh do prvega neposrednega strela v okvir vrat Slovenije (Janos Vas). Od tega trenutka pa do konca prvega dela so madžarski hokejisti imeli manjšo pobudo, izbrancem Matjaža Kopitarja se je pripetilo nekaj napak, vendar je vse zadeve rešil med vratnicami zanesljivi Robert Kristan.

Ponujene priložnosti ob dveh igralcih več niso spustili iz rok

Drugo tretjino so ''risi'' začeli z igralcem več, bili tokrat za odtenek manj razpoloženi, hitro pa so do enake situacije prišli nasprotniki. Znova se je izkazal Kristan, ki je obranil strel Istvanu Sofronu iz neposredne bližine, nato je imel priložnost še Balazs Ladanyi, a je zgrešil prazna vrata. V 26. minuti je Žigi Pavlinu na sredini plošček odskočil čez palico, do njega je prišel Sofron in krenil v samostojni prodor, zmagovalec obračuna je bil ''Lix''. Po obrambi je Slovenija prišla do protinapada in izsilila dva prekrška. Ponujene priložnosti ''risi'' niso izpustili iz rok, za prvi zadetek ob številčni priložnosti so potrebovali zgolj 21 sekund, s strelom po tleh je na 2:0 povišal Blaž Gregorc. Malo manj kot minuto zatem je ob igralcu več strel sprožil Sabahudin Kovačevič, v zraku pa je plošček v mrežo preusmeril David Rodman.

Kazni na obeh straneh so se vrstile še naprej, a večkrat so do konca drugega piska sirene na klop za hlajenje morali oditi domači oklepniki. Četverka, ki je bila na ledu, je svoje delo odlično opravila, blestel je slovenski čuvaj mreže. Iz obrambe slednjega so njegovi soigralci dvakrat prišli do izjemne priložnosti. Prvič je imel Žiga Jeglič samostojen prodor, vendar ni bil uspešen. V drugo pa sta imela Tomaž Razingar in Aleš Mušič situacijo dveh igralcev proti enemu, drugi je sprožil strel in dvignil roke misleč, da je dosegel zadetek, saj se je plošček zaustavil nekje na golovi črti. Sodnik se je odločil za ogled posnetka, ki pa je pokazal, da ni prešel v celoti črte.

Še tretjič na SP proti Madžarom 4:1

Uvod v zadnjo tretjino je bil s strani slovenskih hokejistov silovit, Madžari so v obdobju minute in pol napravili kar tri prekrške, ''risi'' so si pripravili lepo število priložnosti, vendar pa plošček ni in ni želel v mrežo. Madžari so začeli igrati grobo in se selili na kazensko klop, nov ''power-play'' ni ostal neizkoriščen. Za najlepšo akcijo na tekmi sta poskrbela Rok Tičar in Gregorc, ki sta z dvojno podajo povsem izigrala nasprotnikove igralce, Tiki pa je na koncu plošček le še pospravil v prazno mrežo. Na preizkušnji so bili tudi slovenski hokejisti, Kovačevič si je prislužil dve plus dve minuti kazni, prva prednost je bila ubranjena, v drugo pa je prvič klonil Kristan. Neubranljivo je pod prečko zadel Marton Vas.

Izbranci Matjaža Kopitarja so potek srečanja mirno nadzirali, imeli sicer še dvakrat igralca manj, a dobro branili svoja vrata. Štiri minute pred koncem je le malo manjkalo, pa bi videli tudi boksarski obračun. Ladislav Sikorcin je nešportno s palico udaril igralca Slovenije, David Rodman mu je ponudil obračun s pestmi, a je madžarska 18 stisnila rep med noge.

Z novim uspehom ''risi'' potrebujejo le še zmago za vrnitev v elitno divizijo, do te pa bodo lahko prišli že v četrtek, ko se bodo pomerili z Ukrajino. Sicer pa je bila to že tretja zaporedna zmaga na svetovnih prvenstvih Slovenije proti Madžarski s 4:1, vedno je bilo prizorišče Ljubljana.