Ponedeljek,
5. 10. 2015,
18.20

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Nova Zelandija ragbi

Ponedeljek, 5. 10. 2015, 18.20

7 let, 1 mesec

Zakaj novozelandski ragbijaši tekmece strašijo s hako

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Nova Zelandija je v ragbiju svetovna velesila, njena reprezentanca je osvojila že dva naslova svetovnih prvakov, njeni igralci pa so znani tudi po bojevniškem plesu, ki ga izvajajo pred tekmami.

Tradicionalni bojevniški ples novozelandskih staroselcev Maorov, imenovan haka, danes pred reprezentančnimi tekmami pravzaprav izvajajo domala vse novozelandske športne selekcije, a je bila prva med njimi prav ragbijska vrsta, znana tudi po prav tako zloveščem vzdevku All Blacks (popolnoma črni), ki pa se navezuje na tradicionalno barvo njihovih dresov. Prvič so jo na igrišču odplesali leta 1905.

"Močni smo in nevarni. Bojte se nas!"

In zakaj torej All Blacks tekmece pred tekmami strašijo s hako? Odgovor se skriva že v vprašanju, saj poskušajo tekmece predvsem prestrašiti. Ragbijaši namreč izvajajo maorsko bojevniško hako, ki se imenuje peruperu. Zanjo so značilni sunkovite in agresivne geste, udarjanje z nogami ob tla, pa z rokami po telesu, obrazne grimase z izbuljenimi očmi in iztegovanje jezika, vse to ob spremljavi vzklikov, godrnjanja in groženj, s katerimi želijo izraziti pogum, jezo, tekmecem sporočajo: "Močni smo in nevarni. Bojte se nas!"

Tradicionalno brez žensk in otrok, a …

Ko so hako odkrili športniki – tradicijo so sicer začeli člani Novozelandskega staroselskega nogometnega kluba (New Zealand Native football team) leta 1888 – so jo predstavili svetu in s tem tudi popularizirali. Postala je zaščitni znak domala vseh novozelandskih reprezentanc v ekipnih športih. A pretežno moških, saj v maorski tradiciji ženske in otroci v haki ne sodelujejo. Tudi ta tradicija se danes počasi, a zanesljivo poslavlja. Novozelandci poleg bojevniške hake peruperu namreč poznajo tudi številne druge, bolj miroljubne, pri katerih v resnici ni nobenega razloga za spolno in starostno diskriminacijo.

Haka do svetovne slave, tradicionalisti pa užaljeni

Je pa haka skupinski ples in poudarja složnost. In če se ne odpleše usklajeno, je to po tradicionalnih prepričanjih slabo znamenje in napoved poraza v bitki. Popularizacija hake, ki se je pred velikimi ragbijskimi prvenstvi lotevajo tudi navijači s tako imenovanimi "flash mobi", pa je vznejevoljila nekatere tradicionaliste. Nekateri maorski vodje se pritožujejo, da je njihova tradicija tako zlorabljena, veliko pa proti sodobnejšim in svobodnejšim uporabam hake ne morejo storiti.

Leta 2011 prvič tudi haka na kotalkah

Decembra leta 2011 so hako na primer izvedle celo novozelandske kotalkarice na svetovnem prvenstva v roller derbyju. Tudi pri nas smo že videli hako, ki so jo plesali novozelandski nogometaši, pa košarkarji, ki so vzdevek All Blacks duhovito preimenovali v Tall Blacks (visoki črni). Če so Novozelandci v ragbiju strah zbujajoča sila, dvakratni svetovni prvaki, ki so v tem športu, jemljejo ga za nacionalnega, premagali že vse reprezentance na svetu, in s hako le še bolj strašljivi, pa se v kakšnem drugem športu tovrstno postavljanje pred tekmami, na katerih potem dobivajo lekcije, včasih zdi kar malo smešno.

In kako jim odgovoriti?

Tudi v ragbiju so se tekmeci Nove Zelandije že pripravili in na hako odgovarjajo vsak po svoje. Pred finalom svetovnega prvenstva leta 2011 so se njihovi tekmeci Francozi postavili v formacijo puščice in grozeče stopili proti njim, številni se jim le sproščeno smejijo in duhovičijo, nekateri (letos Toga s plesom Sipi Tau) odgovarjajo s svojimi bojnimi plesi, vsak na svoj način pa se potrudi, da All Blacks s hako ne dosežejo svojega glavnega namena.