Četrtek,
15. 3. 2018,
17.21

Osveženo pred

6 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,04

Natisni članek

Natisni članek

Rožle Prezelj

Četrtek, 15. 3. 2018, 17.21

6 let, 8 mesecev

Rožle Prezelj imenovan za varuha športnikovih pravic

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,04
Rožle Prezelj | Foto Peter Kastelic

Foto: Peter Kastelic

Slovenski rekorder v skoku v višino Rožle Prezelj je bil imenovan za varuha športnikovih pravic, funkcijo pa bo nastopil aprila. Na ta položaj ga je v sredo na redni seji, zadnji v njenem mandatu, imenovala slovenska vlada. Prezelj je 4. marca letos postal svetovalec predsednika Mednarodne atletske zveze (IAAF) Sebastiana Coea ter direktorja zveze.

V skladu z Zakonom o športu je ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ) julija lani objavilo poziv za zbiranje predlogov za kandidate oziroma kandidatke za imenovanje varuha športnikovih pravic. Olimpijski komite Slovenije je nato v začetku avgusta na MIZŠ poslal dopis, v katerem je za to mesto predlagal Rožleta Prezlja, ki je bil že doslej varuh športnikovih pravic. Ker uživa strokovni in moralni ugled ter podporo deležnikov v športu ga je ministrica Maja Makovec Brenčič, pristojna za šport, vladi predlagala, da ga imenuje za varuha športnikovih pravic. Pozitivno mnenje k njegovemu imenovanju je dal tudi strokovni svet Slovenije za šport.

Osemintridesetletni Prezelj je v času nedavnega dvoranskega svetovnega prvenstva v Birminghamu, postal svetovalec predsednika IAAF. Dotlej je bil predsednik komisije športnikov IAAF; na tem položaju ga je v Birminghamu nasledil Inaki Gomez, nekdanji tekmovalec v hitri hoji iz Kanade. Prezelj je bil v Monaku 27. februarja 2016 soglasno izvoljen za predsednika komisije atletov IAAF.

Prezelj je diplomiral na pravni fakulteti v Ljubljani in tam sedaj dela doktorat. Bil je evropski prvak do 23 let leta 2001 in je na OI nastopil trikrat, leta 2008 je bil v Pekingu v finalu 12., štirikrat je bil na svetovnih prvenstvih, leta 2012 pa je z 2,32 m postavil še sedaj veljavni slovenski rekord.