7 let, 12 mesecev

Mina Markovič

Petek, 13. 7. 2012, 18.00

Markovičeva v finalu Chamonixa

Najboljša slovenska športna plezalka Mina Markovič se je brez težav prebila v finale uvodne tekme svetovnega pokala v težavnosti v francoskem Chamonixu. Finale bo na sporedu zvečer.

V polfinalu so nastopili štirje Slovenci, v finalu pa bo nastopila le Markovičeva.

Markovičeva, ki je lansko sanjsko sezono kronala z zmago v skupnem seštevku svetovnega pokala v težavnosti, je v polfinalu z odliko opravila zahtevno nalogo. Kot edina polfinalistka je polfinalno smer preplezala do vrha, s čimer si je zagotovila odlično izhodišče za obrambo lanske zmage na tem plezališču v središču francoskih Alp.

Markovičeva je odlično formo pokazala že v četrtkovih kvalifikacijah, ko je prepričljivo zasedla prvo mesto, saj je v obeh kvalifikacijskih smereh preplezala do vrha. Prvo mesto si je delila s še 11 tekmovalkami, ki so prav tako kot slovenska favoritinja preplezali obe smeri do vrha. V polfinalu je bila nato Slovenka razred zase, saj so njene neposredne tekmice ostale dva ali tri gibe pod vrhom, ter se prepričljivo uvrstila med najboljših osem.

Maja Vidmar, ki je imela pred Chamonixem nekoliko smole, saj se ji je ponovila poškodba sredinca na levi roki, je v polfinalu s končnim 17. mestom popravila svojo uvrstitev iz kvalifikacij, ko je bila 26. Osemnajstletni Domen Škofic se kljub dobremu plezanju ni uvrstil v tako želeni finale. Zasedel je končno 15. mesto, na svoj prvi finale na velikih tekmah pa bo moral še počakati. Četrti slovenski polfinalist Urban Primožič je bil 23.

Jure Bečan je v kvalifikacijah zasedel končno 44. mesto. Tina Šušteršič pa je svoje nastope v Chamonixu v četrtek končala na 47. mestu.