Petek,
11. 5. 2012,
10.35

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

šah

Petek, 11. 5. 2012, 10.35

8 let, 5 mesecev

Koga bo poljubila Caissa?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V Moskvi se začenja dvoboj za žezlo svetovnega šahovskega prvaka med branilcem naslova Indijcem Viswanathanom Anandom in njegovim izzivalcem Izraelcem Borisom Gelfandom.

Oba šahovska velikana veljata v zadnjem obdobju za najuspešnejša, ko gre za dvoboje. Anand je poleg tega edini igralec v šahovski zgodovini, ki je osvojil naslov svetovnega prvaka v različnih formatih – turnirskem, izločilnih bojih in klasičnem dvoboju z izzivalcem. Glefand je na turnirskem svetovnem prvenstvu v Mexico Cityju delil drugo mesto (2007), osvojil svetovni pokal v sibirskem Khanti Mansisku (2009) in si v kandidatskih dvobojih v ruskem Kazanu (2011) priboril pravico, da izzove 'Tigra iz Madrasa'.

Medtem ko je Indijec v karieri osvojil čisto vse, je dvoboj za Gelfanda vrhunec kariere, ki se ga kljub ambicioznosti v jeseni šahovske kariere verjetno ni nadejal. Priprave je začel že pred enim letom in se s svojo ekipo umaknil v mirno avstrijsko mestece Waldbach. “V priprave sem vložil vso svojo energijo. Moj cilj je igrati navdihnjeno, kot je neizbežno za šah na najvišji ravni. Brezkompromisen napad proti Anandu bi lahko bil usoden, saj je rojen taktik, a če se mi bo ponudila priložnost, jo bom seveda izkoristil, odkril pa sem tudi nekatere slabosti v njegovi igri. Za uspeh proti Anandu je potrebna popolna priprava, dobra forma in nekaj sreče glede izbire otvoritev,” je dejal Gelfand, ki do začetka dvoboja ni želel razkriti imen vseh sekundantov.

Statistika že leta na Anandovi strani

Zagotovo mu ne bo lahko, saj nasprotnika v klasični partiji ni premagal že od leta 1993. Med seboj sta odigrala 35 partij v klasičnem tempu, na začetku njunih spopadov pa je dominiral Izraelec, ki je v obdobju 1990-1992 štirikrat zmagal, nato mu je uspelo še enkrat leto pozneje, to pa je bilo tudi zadnjič. Pozneje je bil uspešnejši Anand, ki v skupnem izkupičku vodi s 6:5. Ob tem je treba povedati, da je bila od leta 1998 od trinajstih partij odločena le ena (2006 je v Wijk aan Zeeju slavil Anand). Zadnjih sedem srečanj se je končalo z delitvijo točke.

Če bo prišlo do podaljškov v pospešenem oziroma hitropoteznem tempu je prav tako – vsaj glede na statistiko –, v veliki prednosti Anand. V pospešenem tempu je nasprotnika doslej ob devetnajstih remijih nadigral osemkrat in le enkrat izgubil, v hitropoteznem pa je zmagal trikrat in štirikrat remiziral. Indijec je hitropotezni genij, zato bi bil razplet v podaljških zelo verjetno voda na njegov mlin.

Izzivalec zdrsnil po lestvici najnižje doslej

Ob napovedih velja sicer omeniti, da ne eden ne drugi v zadnjem času na turnirjih nista blestela in sta očitno vse moči hranila za usodni spopad. Popularni ''Vishy'' Anand je na svetovni ratinški lestvici FIDE zdrsnil na četrto mesto (2799), medtem ko je bil njegov najboljši dosežek doslej 2817 točk, s čimer je bil seveda tudi prvi na svetu. Gelfandov najvišji rating je bil 2761 točk (januar 2010), četrto mesto pa njegova najboljša uvrstitev na lestvici (1990). V devetdesetih letih je bil stalni član najboljše deseterice, danes pa je z 2727 točkami in 22. mestom na svetu najnižje v svoji karieri, potem ko se je leta 1987 zavihtel na desto mesto.

Karpov: Dvoboj za prvaka je stvar živcev

Zaradi tega ne preseneča izjava najboljšega vseh časov, Garija Kasparova, da je dvoboj poseben po tem, da se prvak in izzivalec prvič v zgodovini modernih šampionatov ne bosta borila za naslov najmočnejšega šahista na svetu. Drugače povedano, Gelfand lahko postane prvak, ampak najboljši na svetu pač ne bo.

Legendarni Anatolij Karpov, dvanajsti svetovni prvak, sicer meni, da je bila razlika v šahovski moči med tekmecema bolj izrazita v preteklosti. Opozoril je, da je treba upoštevati Gelfandove ambicije in njegovo željo, da poseže po vrhu, medtem ko Anand ne premore več ostrine, ki ga je krasila, ko je prvič posegel po naslovu. ''Seveda želi obdržati lovoriko, toda ali ima živce? Zdi se mi, da je živčno bolj izčrpan od nasprotnika. Dvoboj za naslov svetovnega prvaka je stvar živcev, motivacija pa se lahko izkaže za bolj pomembno kot čiste šahovske veščine,'' je dejal Karpov, ki dobro ve o čem govori, saj je v nepozabnih dvobojih s Kasparovom moral žezlo več kot enkrat prepustiti slednjemu prav v zadnji partiji. Dodaja, da je Gelfand manj obremenjen z računalniškimi analizami, kar se lahko izkaže za prednost, pa tudi pomanjkljivost.

Šahovska 'metuzalema' v muzeju

Vsaj kar se tiče razlike v letih, nihče od šahovskih starost ne bo v prednosti. Tako Ananad (1969) kot Gelfand (1968) sta že zakorakala v štirideseta, ko naj bi šahovska moč začela usihati, zato se kaj takšnega na tako visoki ravni verjetno zlepa ne bo ponovilo. Poleg tega na svojo priložnost čaka kar nekaj mladih levov, predvsem Norvežan Magnus Carlsen in Armenec Levon Aronjan, prvi in drugi igralec sveta, ki bi bila po okusu večine veliko bolj atraktivna izzivalca, a se je Carlsen kandidatskim nastopom odpovedal, Aronjan kot glavni favorit pa nesrečno izpadel. Nekateri pa bi najraje videli, da bi o naslovu odločal kar njun medsebojni dvoboj, saj v zadnjem času povsem dominirata na največjih turnirjih.

Kakorkoli, naslova se bo veselil le eden, oba pa bosta lahko med šahiranjem uživala v čudovitem prireditvenem okolju moskovskega državne galerije Tretjakov, ki je eden največjih muzejev na svetu in zakladnica nacionalne kulture, saj je v njej razstavljenih več kot 150.000 del, povezanih z rusko umetnostjo. Zagotovo se bo v tako imenitnem ambientu odlično počutila tudi šahovska boginja Caissa, koga bo poljubila, pa bo znano najpozneje do konca maja.