14.46

Tirunesh Dibaba maraton

Sreda, 20. 11. 2013, 14.46

Še po peto krono v dvorano, nato počasi na maraton

Meseret Defar je ena najuspešnejših tekačic v zgodovini atletike. Ima dve olimpijski zlati medalji in dve zlati medalji s svetovnih prvenstev, v dvorani pa bo marca lovila že peto svetovno krono.

Meseret Defar je v torek praznovala 30. rojstni dan. Čeprav je še vedno zelo hitra, se zaveda, da jo bodo na krajših razdaljah počasi začele ogrožati mlajše tekmovalke, zato že razmišlja o prehodu v maratonske vode. To je že nakazala z dvema nastopoma na polmaratonu. Septembra je na polmaratonu v Veliki Britaniji tekla odličnih 1;06:09, rezultat pa uradno ni priznan, saj se proga rahlo spušča. Prehitela jo je le odlična Kenijka Priscah Jeptoo, zmagovalka maratonov v New Yorku in Londonu ter olimpijska in svetovna podprvakinja. "Na polmaratonu je bilo zelo težko. Kenijka je bila odlična konkurentka, tako da sem bila kljub drugemu mestu zelo zadovoljna," pravi Defarjeva, ki se še spomni svojega debija na polmaratonski razdalji v Philadelphii: "Svojega prvega polmaratona sem se zelo bala. Pred štartom sem mislila, da ne bom pritekla do cilja. Ko pa se je začelo, ni bilo tako težko."

Tudi na maratonih se bo srečevala z Dibabo

Med polmaratonom in maratonom je velika razlika, tega se zaveda tudi Etiopijka, ki ni še izbrala datuma in kraja svoje debitantskega nastopa, vsekakor pa bi se lahko zgodil že leta 2014. A pred tem ima še nekaj drugih ciljev. Marca prihodnje leto jo čaka nastop na svetovnem dvoranskem prvenstvu, kjer je osvojila že šest medalj v teku na 3.000 metrov. S prvenstva se je vedno vrnila z medaljo vse od leta 2003, ko je bila bronasta v Birminghamu. Sledile so štiri zaporedne zmage v Budimpešti, Moskvi, Valencii in Dohi, na zadnjem prvenstvu v Istanbulu leta 2012 pa se je morala sprijazniti s srebrom. Na najbrž zadnjem dvoranskem SP bi rada še petič osvojila zlato krono.

Še več kot dvoranski dosežki ji seveda pomenijo medalje s svetovnih prvenstev in olimpijskih iger. Pred letošnjim SP v Moskvi je dolgo razmišljala o nastopu v dveh disciplinah (5.000 in 10.000 metrov), a se je na koncu odločila le za krajšo razdaljo. "Po številnih letih sem spet osvojila zlato medaljo. Tekla sem na šestih svetovnih prvenstvih in osvojila dve zleti medalji. To je zame velik uspeh," pravi Defarjeva, ki je zmago na daljši razdalji "prepustila" večni rivalki, rojakinji Tirunesh Dibabi. Ta ji je v karieri večkrat zagrenila življenje, a ne v letošnji sezoni, ko je je večkrat premagala v neposrednem dvoboju. A njuno rivalstvo zagotovo še ni končano, saj ima podobne načrte tudi Dibaba, tako da bomo njune obračune zagotovo lahko spremljali tudi na cestnih tekih. Prvega, na omenjenem polmaratonu v South Shieldsu, je za 47 sekund dobila Defarjeva.