Ponedeljek,
7. 1. 2013,
8.22

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

govor

Ponedeljek, 7. 1. 2013, 8.22

8 let, 7 mesecev

ZDA: Al Asadov načrt v nasprotju z realnostjo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Govor sirskega predsednika Al Asada je sprožil kar nekaj kritik, ZDA so njegov govor obsodile, EU pa ostaja neomajen in zahteva njegov odstop.

Sirski predsednik Bašar Al Asad je po dolgem času javno nagovoril svoje državljane, v govoru pa svoje nasprotnike opisal kot lutke zahoda, zaradi česar so ZDA njegov govor obsodile, hkrati pa pojasnile, da je mirovni načrt, ki ga je Al Asad predstavil, v nasprotju z realnostjo, načrt pa vidijo le kot zadnji poskus sirskega režima, da se obdrži na oblasti.

Al Asadov načrt v nasprotju s prizadevanjem Brahimija Tiskovna predstavnica ameriškega zunanjega ministrstva Victoria Nuland je poudarila, da je mirovni načrt, ki ga je Al Asad predstavil, v nasprotju s prizadevanji posebnega odposlanca Združenih narodov (ZN) Lakhdarja Brahimija, piše BBC.

Na Al Asadov govor se je odzvala tudi Evropska unija (EU), ki je dejala, da mora sirski predsednik odstopiti in dovoliti politično tranzicijo. "Naše mnenje ostaja enako, Al Asad mora odstopiti," je v imenu EU-ja spregovorila visoka zunanjepolitična predstavnica EU-ja Catherine Ashton.

"Obljube o reformi nikogar ne bodo prelisičile" Turški zunanji minister Ahmet Davutoglu je Al Asadove pripombe označil za ponovitev vsega, kar je že ves čas govoril, medtem pa je britanski zunanji minister William Hague dejal, da njegove obljube o reformi ne bodo prelisičile nikogar.

Nedeljski govor Bašarja Al Asada je bil sicer prvi javni nagovor od junija lani, v njem pa je nasprotnike režima opisal kot sovražnike boga in lutke zahoda, hkrati pa jasno povedal, da se bodo pogovarjali le z gospodarji in ne s služabniki. Predsednik sicer ni zavrnil diplomatskih pogajanj, kljub temu pa je povedal, da se ne bodo pogajali s tistimi, ki imajo teroristične ideje. Asad je sicer predstavil načrt, ki vključuje nacionalno konferenco in referendum o nacionalni ustavi.

Al Asad je predstavil več korakov za rešitev krize Al Asad je predstavil več korakov za rešitev sirske krize, med njimi tudi, da morajo zunanje sile prenehati oboroževati skupine, ki jih vidi kot teroristične, šele nato bi vojska prenehala z vojaškimi operacijami, temu pa bi sledila konferenca nacionalnega dialoga, ki bi ustvarila nacionalno ustavo.

Njegov predlog je podprl Iran, namestnik iranskega zunanjega ministra Hosein Amir Abdolahian je po poročanju državnega radia povedal, da je sirska prava opozicija verjela, da bi krizo lahko rešili s političnimi ukrepi in ne z nasiljem. Vendar pa je večji del sirske opozicije, sirska nacionalna koalicija, zavrnila Al Asadove predloge, zahteva namreč odstop Al Asada in njegove vlade.