Petek, 4. 9. 2015, 8.09
8 let, 7 mesecev
Zasilna postaja za tiste, ki ne morejo takoj naprej
Trg pred železniško postajo v Subotici, opoldanski čas. Veliko taksijev in avtobusov pred poslopjem bi bil nekoč nenavaden prizor, zdaj pa to le pove, da bo kmalu tisti čas, ko pride vlak iz Beograda, na katerem bo kakih 200 ali 300 beguncev, ki si želijo naprej. Na Madžarsko, za katero vedo, da je za njih polna ugank, a hkrati vendarle najboljše upanje, da bodo prišli do želenega cilja. Podoben prevozniški vrvež je na subotiški avtobusni postaji večkrat dnevno. Ni avtobusa iz Beograda ali Niša, na katerem ne bi bilo beguncev.
Če pa ne vedo, kam bi, ali si ne morejo privoščiti nadaljevanja poti, bodo najverjetneje pristali v stari opuščeni opekarni na jugovzhodnem obrobju mesta, precej daleč od oči preostalih. Prej so se zbirali v parku pred železniško postajo, kjer jih je tudi danes bilo nekaj, a ko se njihovo število močno poveča, jih preusmerijo v opekarno.
Morda si bodo izborili mesto med ruševinami opekarne, ki pa, zlasti za bližajoče se deževne dneve, ponujajo pomembno prednost: streho nad glavo. A večina se jih zaradi slabega stanja ostankov opekarne še vedno raje odloči za gosto grmičevje za to opekarno.
Nato je povedal, da je po prihodu iz Makedonije v Srbijo k njemu pristopil prevarant v uniformi, za katero je M. zmotno mislil, da je policijska, in mu izrekel "globo za nezakoniti prestop meje". "Globa" je znašala skoraj ves denar, ki ga je še imel za na pot, seveda brez kakršnegakoli potrdila. A kljub temu ne dvomi: "V Srbiji so bili ljudje do zdaj najbolj prijazni do nas in so nam veliko pomagali z osnovnimi zadevami."
Zato M. upa, da mu bo kdo od znancev, ki so že prispeli v kakšno od evropskih držav, ali kdo od rodbine, ki je še doma, poslal denar za nadaljevanje poti. Ni dvoma, da mu ne bi uspelo zbrati tega denarja, le ne ve še, kako bo izpeljal prejem tega nakazila. Brž, ko mu bo uspelo, bo opekarna zanj postala preteklost, kratka epizoda, ki jo bo čim prej skušal pozabiti.
"Prvi begunci so sem začeli prihajati že leta 2007, a so bili zelo redki. Že takrat smo se pripravili na njih in jim zagotovili tisto, kar jim lahko ponudimo, njim pa je to zelo pomembno," pove uslužbenec vodovoda, ki smo ga srečali. Pove nam še, da kljub izjemnemu povečanju števila beguncev še vedno vsakemu uspe dobiti vodo.
Odgovorili smo, da se želimo pogovarjati z ljudmi, ki so tam, nato nas je vprašal, ali bi se želeli morda pogovoriti z njim. Seveda – in stekel je pogovor, v katerem se je hitro razkrilo njegovo solidno znanje angleščine. "Star sem 19 let in sem iz Pakistana. Moja družina, oče, mati, dva brata, vsi so ostali v Pakistanu, ker nismo imeli dovolj denarja, da bi plačali pot še za koga. Morali smo izbrati, kdo bo šel prvi. Izbrali so mene, ker nisem želel nositi orožja za nekaj, v kar ne verjamem. V Pakistanu ni varnosti in ni priložnosti. Šol ni ali so slabe, skoraj vse, kar znam, tudi angleščino, sem se učil in naučil sam. Kamorkoli bom prišel, se bom učil še več. Moja glavna želja je delati tako dobro, da bom čim prej lahko plačal pot za enega brata, nato bova oba delala še za drugega."
V opekarni je pristal, ker mu je ograja na madžarski meji preprečila vstop v to državo. Dvakrat je že poskusil, a ni želel tvegati poškodb, zato je raje odnehal. Ni vedel za pot po skoraj vedno praznih tirih iz Horgoša do madžarskega mesta Röszke. Ravno tisti dan je izvedel zanjo in bo še isti večer poskusil tako, da se bo pridružil skupini približno dvajsetih.