Aleš Žužek

Torek,
27. 1. 2015,
14.29

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Grčija

Torek, 27. 1. 2015, 14.29

8 let, 7 mesecev

Zakaj Neodvisni Grki ne želijo klečati pred Merklovo

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Zavračanje varčevalne politike, nasprotovanje trojki, protinemška retorika in boj proti neoliberalizmu. To so skupne točke Ciprasove Sirize in desničarskih Neodvisnih Grkov.

Novo grško vlado bo zmagovalec volitev Aleksis Cipras sestavil skupaj z desničarsko stranko Neodvisni Grki, ki jo vodi Panos Kamenos. Za številne, zlasti v tujini, je koalicija med skrajno levo Sirizo in desničarsko-konservativnimi Neodvisnimi Grki nepričakovana.

Neodvisni Grki za Sirizo najbolj zaželeni snubci Toda že pred volitvami so Neodvisni Grki veljali za najverjetnejše Ciprasove koalicijske partnerje – edina težava so bile napovedi številnih anket, da bodo Neodvisni Grki izpadli iz parlamenta.

Panajotis Lafazanis, vodja Sirizine vplivne Leve platforme, je tako teden dni pred volitvami za rusko tiskovno agencijo Ria Novosti dejal, da povolilno sodelovanje s Pasokom, Reko (To Potami) in demokratičnimi socialisti Georgiosa Papandreuja ni mogoče, mogoče pa je sodelovanje z Neodvisnimi Grki.

Kamenos se zaradi "diktata trojke" razide z Novo demokracijo Kdo so torej Neodvisni Grki? Stranko je februarja 2012 ustanovil zgoraj omenjeni Panos Kamenos. Ta je bil do takrat poslanec konservativne Nove demokracije. Ker pa je nasprotoval varčevalno usmerjeni tehnični vladi Lukasa Papademosa, ki jo je podpirala tudi Nova demokracija, se je s stranko razšel.

Skupaj s še devetimi nekdanjimi poslanci Nove demokracije in enim poslancem Pasoka je ustanovil Neodvisne Grke (grško: Anexartitoi Ellines; kratica ANEL). Ti so postali ostri nasprotniki varčevalne politike in grškega sodelovanje s trojko (Evropska komisija, Evropska centralna banka in Mednarodni denarni sklad).

Kamenos in Cipras istih misli, da Grčijo ogroža neoliberalizem Kamenos je EU in Mednarodni denarni sklad obtoževal, da skušata javni dolg izkoristiti za nadzor Grčije, ob tem pa trdil, da so Grčijo spremenili v laboratorij s poskusnimi zajčki in da jo ogroža neoliberalizem oziroma, kot se je izrazil, neoliberalni plaz.

Vsem grškim strankam, ki nasprotujejo trojki in zategovanju pasu, je Kamenos že kmalu predlagal oblikovanje skupne fronte. Roke sodelovanja ni ponudil samo skrajno desni Zlati zori.

Kamenos in Cipras istih misli glede Merklove Tako kot Cipras tudi Kamenos zagovarja odpis dela dolga, ki je – kot trdi – nastal zaradi špekulantov in kot del zarote proti Grčiji. Še zlasti je oster do Nemčije, saj pravi, da skušajo Nemci Evropo iz zveze neodvisnih držav spremeniti v Evropo, ki bi ji vladala Nemčija. "Nikoli ne bomo šli kot berači na kolena pred Angelo Merkel," je ena od njegovih odmevnih izjav.

Če nasprotovanje zategovanju pasu in trojki ter protinemška in protineoliberalna retorika Neodvisne Grke družita s Sirizo in Ciprasom, pa imata stranki na številna vprašanja popolnoma nasprotne poglede.

Kamenos proti priseljencem in Judom Kamenos je tako nasprotnik multikulturalizma, zagovarja zmanjševanje priseljevanja in izobraževalni sistem, ki bi ga prežemalo pravoslavno krščanstvo. Lani decembra je judovsko skupnost razburil z izjavo, da grški Judje ne plačujejo davkov in da so privilegirani, zaradi česar je bil deležen očitkov, da je protisemit.

Če so Neodvisni Grki blizu Grški pravoslavni cerkvi, pa je Siriza nasprotnica privilegijev Grške pravoslavne cerkve in zahteva njihovo odpravo. Res pa je, da je – vsaj v predvolilnem obdobju – ta del programa postavila v kot.

Kamenos je vnet pravoslavni kristjan, Cipras pa ateist Cipras, čeprav ateist, je celo obiskal pravoslavne menihe na sveti gori Atos. Je pa po zmagi zavrnil prisego pred poglavarjem Grške pravoslavne cerkve, kar je namig, da se Siriza še ni popolnoma odpovedala svoji proticerkveni nastrojenosti.

Nekateri zaradi teh ideoloških razlik že ugibajo, da nova grška vlada ne bo zdržala celotnega mandata in bo prej ali slej razpadla. To se bo mogoče uresničilo, ni pa popolnoma zanesljivo. Koalicija s Kamenosom zaradi dobrih odnosov z vojsko in Cerkvijo? Verjetno skuša Cipras s tem, ko je sklenil koalicijo z desničarsko-konservativno stranko, doseči kolikor toliko dobre odnose z dvema močnima grškima institucijama – Grško pravoslavno cerkvijo in vojsko. Ne bo presenečenje, če bo Kamenos postal novi obrambni minister.

Vprašanje pa je tudi, ali imajo Neodvisni Grki željo predčasno razbiti koalicijo s Ciprasom in tvegati nove izredne volitve. Dejstvo je, da volilna podpora Neodvisnim Grkom že nekaj časa pada.

Padanje volilne podpore Neodvisnim Grkom Če so na predčasnih volitvah maja 2012 dobili kar 10,62 odstotka glasov, so na novih predčasnih volitvah junija 2012 dobili samo še 7,5 odstotka glasov. Letos so padli na 4,75 odstotka glasov, zato je veliko vprašanje, ali bi se na novih predčasnih volitvah sploh še uvrstili v parlament.