Sobota,
27. 7. 2013,
20.00

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

smrtna kazen Teksas zapor usmrtitev

Sobota, 27. 7. 2013, 20.00

8 let, 7 mesecev

Zadnje besede na smrt obsojenih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Od leta 1982, ko so v Teksasu spet uvedli smrtno kazen, so usmrtili 500 ljudi. Njihove zadnje besede so bile od zatrjevanja nedolžnosti do filozofskih citatov.

V Ameriki je vse mogoče, tudi to, da na internetnih straneh zaporov objavljajo zadnje besede obsojenih na smrt. V živo jih slišijo pazniki, odvetniki, novinarji, pa tudi družine obsojenih in žrtev, ki želijo prisostvovati izvršitvi smrtne kazni. Zadnjih besed ne snemajo, temveč jih zapišejo. Nekateri zaporniki vzklikajo imena Jezusa, Alaha in različnih duhovnih voditeljev.

Drugi preklinjajo svoje odvetnike, politike, družbo. Nekateri se opravičijo družini žrtev, spet tretji trdijo, da so nedolžni. Kot zadnje besede so zapisani citati iz Biblije in Korana, besede v španščini, vietnamščini, nemščini, pa tudi reklamni slogani. Zadnje besede so omejene na dve minuti govora. Če bi zapornik rad govoril dlje, ga prekinejo. Med privrženci in nasprotniki smrtne kazni so različna mnenja, ali je prav, da se objavljajo zadnje besede na smrt obsojenih. Dejstvo je, da so na internetu postale svojevrstna privlačnost.

Najdaljši govor je imel James Lee Bertrad, ki je ubil očeta, mačeho in polbrata. Svoj govor je začel z besedami: "Rad bi vam razložil nekaj stvari, ker je to ena redkih priložnosti, ko me ljudje dejansko poslušajo." V govor je vpletel tudi embargo proti Kubi in Iranu.

Večina zapornikov je kljub vsemu bolj osebna, največkrat izpovedo ljubezen svojim ženam in otrokom ter se opravičijo za svoja dejanja. Spet drugi pa ...

Jackson, ki so ga usmrtili 7. februarja 2007 zaradi umora žene in dveh posvojenk, je dejal: "Čas je, da začnemo zabavo." Na prizorišču umora družine je policiji pustil sporočilo: "Ljubil sem Sharon, Sonny in Ericko, toda nisem mogel več skrbeti za svojo družino, ker sem brezposeln, zato sem jih poslal nazaj k bogu. Tako on kot one bodo to razumeli."

Hoka hej, lep dan za smrt Spet drugi so bolj konkretni. Thomas J. Grasso, ki so ga usmrtili 20. marca 1995 v Oklahomi, je izjavil: "Niso mi prinesli SpaghettiOs, ampak samo špagete. Naj si novinarji to zapišejo." Besed so se nanašale na njegovo zadnjo večerjo, za katero si je zaželel 24 školjk, 24 rakovic, dvojni sirov hamburger iz Burger Kinga, šest svinjskih rebrc na žaru, dva jagodna mlečna šejka, polovico bučne pite s smetano, jagode in pločevinko špagetov z mesnimi kroglicami znamke SpaghettiOs na sobni temperaturi.

Ko so 17. januarja 2006 zaradi treh umorov usmrtili Clerencea Raya Allena, je te dejal: "Moje zadnje besede bodo: Hoka hej, lep dan je za smrt." Allen je bil Indijanec iz plemena Sioux, hoka hej pa v njihovem jeziku pomeni hura. Allen je sicer ves čas trdil, da je gluh, slep in ne more hoditi.

Nekateri v zadnjih besedah še zadnjič stresejo jezo. George Harris, ki so ga usmrtili 13. septembra 2000, je dejal: "Nekdo bo moral umoriti mojega odvetnika." Jeffrey Matthews, ki so ga usmrtili leta 2011, je do zadnjega upal, da ga bo guverner držav Oklahoma pomilostil, zato je dejal: "Zdi se mi, da je guvernerjev telefon pokvarjen. Ni še poklical." Jeffrey je skupaj s pajdašem zaradi 500 dolarjev ubil starejši par in malo verjetno je, da bi ga guverner res pomilostil. Kot sežiganje čarovnic Velikokrat se med zadnjimi beseda pojavi tudi kritika družbe. Henri Porter, ki je ubil policista, je tik pred usmrtitvijo izjavil: "Želim, da ljudje vedo, da me imenujejo hladnokrvni morilec, ker sem ustrelil človeka, ki je streljal name. Obsodili so me le zato, ker sem Mehičan, on pa je bil policist. Življenje Mehičana je brez vrednosti. Ko policist koga ubije, dobi pogojni suspenz, če koga ubije Mehičan, dobi smrtno kazen. Upam, da mi bo Bog oprostil moje grehe in da bo milosten do te družbe."

Na Mehiko se je skliceval tudi Humberto Leal Jr., ki so ga usmrtili leta 2011 zaradi umora dekleta. Potem ko se je opravičil družini žrtve in jo prosil za odpuščanje, je pristavil: "Še nekaj: Viva Mexico, Viva Mexico!"

Proti smrtni kazni je s svojimi zadnjimi besedami nastopil tudi Thomas Berfoot, ki so ga usmrtili leta 1984: "Upam, da bodo nekega dne na zlo, ki se pravkar dogaja pred vami, gledali kot na sežiganje čarovnic."

Michael Lynn Riley, ki so ga usmrtili leta 2009, je poslal sporočilo svojim kolegom kaznjencem, čakajočim na smrtno kazen: "Ostanite močni. Fleetwood (njegov vzdevek) odhaja."