Sreda,
22. 8. 2012,
8.38

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Vatikan sodišče

Sreda, 22. 8. 2012, 8.38

8 let, 8 mesecev

Vatikan ni delodajalec duhovnikov, je razsodilo sodišče v ZDA

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Sodišče v Portlandu v zvezni državi Oregon v ZDA je razsodilo, da Vatikan ni odgovoren za dejanja duhovnika, ki je bil obtožen pedofilije.

Sodnik Michael Mosman je v ponedeljek razsodil, da Svetega sedeža "ne moremo imeti za delodajalca" duhovnika in da zato ne more biti odgovoren za spolne zlorabe, ki jih je zagrešil, poroča portal Vatican Insider. V omenjenem primeru je sodnik razsodil, da ni bilo nikakršnega odnosa delodajalec – zaposleni med Vatikanom in duhovnikom.

Primer je prišel na sodišče leta 2002, ko je bila Katoliška cerkev obtožena zaradi duhovnika, ki je bil osumljen pedofilije. Andrew Ronan je leta 1965 zlorabil 17-letnika, pozneje pa so ugotovili, da je 15 let zlorabljal še druge mladoletnike v Chicagu in na Irskem. Duhovniški red servitov ali služabnikov device Marije, ki mu je pripadal, je to prikrival, uradna Cerkev pa je za njegova dejanja izvedela šele pozneje. Ronanovi nadrejeni so ga najprej premestili iz Benburga na Irskem v Chicago in nato v Portland, tamkajšnjim voditeljem duhovniškega reda servitov pa niso povedali za njegove prejšnje zločine. Sodišče je skušalo ugotoviti, ali je Ronana zaposlil Sveti sedež in ali je bil Vatikan vključen v njegovo premeščanje iz Irske v ZDA. Skušalo je tudi ugotoviti, ali je bil duhovnik sploh zaposlen v Katoliški cerkvi. Sodišče je ugotovilo, da Vatikan ni bil vključen v dogodke, dokler ni portlandski škof od vatikanske kongregacije zahteval, da Ronana izključijo iz duhovniškega poklica, saj so se obtožbe proti njemu izkazale za resnične. Ves proces je trajal pet tednov, po njem pa Ronan ni bil več duhovnik. Umrl je leta 1992.

Primer je bil zelo odmeven. Vatikan je trdil, da ima pravno imuniteto v primeru tožb zaradi spolnih zlorab, ameriško vrhovno sodišče pa je to pritožbo zavrnilo in (danes) moškemu dovolilo, da toži Vatikan. Prevladalo je prepričanje, da je duhovnik uslužbenec Vatikana in da je zlorabljal "v sklopu svoje zaposlitve". V ponedeljek je sodišče v Portlandu odločilo drugače – Vatikan ni delodajalec duhovnikov.