Sobota, 28. 9. 2013, 8.07
8 let, 7 mesecev
Varnostni svet potrdil resolucijo o uničenju kemičnega orožja v Siriji
"Današnja zgodovinska resolucija je po dolgem času prva novica, ki vzbuja upanje za Sirijo," je kmalu po glasovanju v New Yorku sporočil generalni sekretar ZN Ban Ki Moon in dejal, da računajo, da bo mednarodna konferenca o Siriji sredi novembra v Ženevi. O tem se bo v New Yorku pogovarjal na srečanju z ameriškim državnim sekretarjem John Kerryjem in ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom.
O besedilu resolucije so se že v četrtek dogovorile stalne članice Varnostnega sveta ZN (ZDA, Rusija, Kitajska, Velika Britanija, Francija), v petek pa se ji je soglasno, kot sponzorji, pridružilo še preostalih deset voljenih članic. Še preden je bila lahko resolucija sprejeta, je moral izvršni odbor Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW) v Haagu potrditi načrt za pridružitev Sirije h Konvenciji o prepovedi tega orožja.
Z resolucijo Varnostnega sveta se je začel uresničevati dogovor med Lavrovom in Kerryjem v Ženevi, ki je vsaj začasno odpravil nevarnost ameriškega vojaškega posredovanja v Siriji zaradi napadov s kemičnim orožjem 21. avgusta v predmestju Damaska. ZDA si sicer pridržujejo pravico do vojaške akcije proti režimu predsednika Bašarja Asada, ki ga krivijo za napad v katerem je, po trditvah Washingtona, umrlo 1400 ljudi.
Kerry je po sprejemu resolucije poudaril, da gre za presedan, saj je to prva resolucija, ki uporabo kemičnega orožja kadarkoli in kjerkoli po svetu razglaša za grožnjo mednarodnemu miru in varnosti.
Ameriški predsednik Barack Obama je resolucijo pred glasovanjem označil za veliko zmago mednarodne skupnosti, namestnik Lavrova Sergej Ribjakov pa za zmago Rusije, ker resolucija ne vsebuje avtomatičnega sprožilca za sankcije ali uporabo sile, če se njena določila ne bodo izvajala. V tem primeru bo potrebna nova razprava Varnostnega sveta in nova resolucija. Vendar pa grožnja z enostranskim posegom ZDA ostaja.
Britanski veleposlanik Mark Lyall Grant pa je izrazil zadovoljstvo, da resolucija poziva h kaznovanju odgovornih za napade s kemičnim orožjem. Velika Britanija je želela, da se zadeva preda Mednarodnemu kazenskemu sodišču (ICC), vendar pa je Rusija, ki zavrača odgovornost Asadovega režima za uporabo kemičnega orožja, temu nasprotovala.
Resolucija med drugim nalaga generalnemu sekretarju ZN, da v desetih dneh poda priporočila o vlogi ZN pri uničevanju kemičnega orožja v Siriji. ZN bodo prihodnji teden poslali v Sirijo ekipo za pomoč OPCW, ki ji morajo vse strani omogočiti neoviran dostop do zalog kemičnega orožja. Varnostni svet bo vsak mesec pregledal izvajanje določil resolucije.