Torek,
12. 5. 2015,
12.02

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Francija šola

Torek, 12. 5. 2015, 12.02

8 let, 7 mesecev

V šolo le v kratkih krilih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V Franciji so učenkam prepovedali, da bi v šolo hodile v dolgih krilih.

Francija je sekularna država in na to so Francozi zelo ponosni. V svojem sekularizmu pa so včasih bolj papeški od papeža. V javnih šolah ne trpijo nobenih verskih simbolov. Tako so leta 2004 muslimanskim deklicam prepovedali nošenje naglavnih rut, zdaj pa še dolgih kril. Dolgo krilo naj bi bilo namreč verski simbol.

Krilo, verski simbol Tako se je 15-letni Sarah K. iz Reimsa konec aprila zgodilo, da je zaradi dolgega krila niso spustili v šolo. Vodstvo šole Leo Lagrange je zatrdilo, da prepoved ni bila uveljavljena zaradi dolgega krila, temveč zaradi tega, ker ga je dekle nosilo kot znak pripadnosti svoji veri. Deklica sicer naglavno ruto vsako jutro sname, preden vstopi na ozemlje šole. Svetovali so ji, naj se doma preobleče v bolj "nevtralna" oblačila in se vrne v šolo.

"Deklica je namerno oblekla dolgo krilo, da bi s tem izrazila svojo versko pripadnost," je za New York Times dejal šolski inšpektor Patrice Dutot. Inšpektor je zatrdil tudi, da so družinam učenk natančno razložili, zakaj so dolga krila prepovedana.

Toda Sarah se ni uklonila. Po dveh tednih pomladnih počitnic se je v šolo vrnila v istem krilu. Prepričana je, da ji šola ne more določati, kako naj bi oblečena. "Seveda bi si lahko oblekla hlače, a sem izbrala krilo. Moja pravica je, da se oblačim, kot želim. Ko želim, oblečem hlače, kadar pa želim, si oblečem krilo," je dejala za agencijo Anadolija. Šolska uprava je na zagovor nemudoma poklicala dekličino mati, ta pa se je odločila, da se sestanka ne bo udeležila brez navzočnosti svojega odvetnika. Družini je šola namreč poslala pismo, v katerem je zapisano, da mora deklica, če želi nadaljevati šolanje, paziti na svoje oblačenje. Na stran odločitve šole je stopil tudi francoski šolski minister Najad-Vallaud Belkacem, češ da učenka ni kaznovana zaradi krila, temveč zaradi vedenja.

Pravica do krila V podporo deklici so stopile francoske organizacije, ki se bojujejo proti islamofobiji. Na Twitterju se je začela akcija naslovom PorteMaJupeCommeJeVeux – Svoje krilo oblačim, kadar želim. Na profilu ljudje objavljajo fotografije francoskih javnih osebnosti, ki nosijo dolga krila. Ko je Sarah v intervjuju za časopis L'Ardennais dejala, da je krilo kupila v znani trgovini za dva evra, so se na internetu nemudoma pojavili satirični zapisi, da to podjetje "izdeluje obleke za teroriste".

V zadnjih 18 mesecih so v francoskih šolah zaradi oblačenja domov poslali najmanj 150 učenk, ki so po mnenju šolskih oblasti s predolgimi krili ali tunikami izražale svojo versko prepričanje. Ni znano, ali so domov pošiljali tudi dekleta, ki so v šolo prišla s prekratkimi krili.