Torek,
23. 4. 2013,
7.52

Osveženo pred

4 leta, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Boston napad Džohar Carnajev

Torek, 23. 4. 2013, 7.52

4 leta, 3 mesece

Ubiti napadalec iz Bostona vpleten v trojni umor?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Nerazrešeni zločin, ki se je zgodil pred dvema letoma, se je znašel v središču pozornosti potem, ko so preiskovalci ugotovili, da je ena od treh žrtev tesen prijatelj Tamerlana Carnajeva.

Preiskovalci se zdaj sprašujejo, ali je za trojni umor odgovoren 26-letni Tamerlan Carnajev, ki je bil ubit v strelskem obračunu s policijo. Trojni umor se je zgodil leta 2011 v predmestju Bostona, eden od ubitih naj bi bil tesen prijatelj starejšega Carnajeva, poroča Reuters. Preiskovalci so prepričani, da so žrtve poznale svojega napadalca in da umor ni bil naključje. Preiskovalce je na umor opozoril eden od bližnjih Tamerlanovih sorodnikov, ki sumijo, da bi bil lahko Tamerlan vpleten v uboje, piše spletna stran Buzzfed.com. Da bi to lahko bilo res, dokazuje dejstvo, da je Tamerlan umorjenega Brendana Messa lastniku telovadnice, kjer je treniral, predstavil kot svojega najboljšega prijatelja.

Carnajev zaradi rane v grlu ne more govoriti, čeprav se mu dar govora počasi vrača. Po poročanju BBC-ja je le enkrat za kratek čas spregovoril, ob preostalih vprašanjih pa je pokimal ali odkimal. Na vprašanje, ali si lahko privošči odvetnika, je namreč odgovoril z "ne". S preiskovalci je večinoma komuniciral s kimanjem ali odkimavanjem z glavo oziroma pisno. Preiskovalci so na ta način izvedeli, da je s svojim pokojnim bratom, 26-letnim Tamerlanom, sam pripravil in izvedel napad na cilju bostonskega maratona 15. aprila, brez udeležbe terorističnih organizacij.

Preiskovalci morajo njegove trditve še potrditi, zato bo najverjetneje minilo še nekaj časa, preden bodo lahko potrdili, da sta brata delala na lastno pest. Prva zaslišanja kažejo na to, da brata ustrezata opisu džihadistov, ki so se sami radikalizirali, piše CNN. Za zdaj preiskovalci še niso razkrili, kakšen motiv naj bi imela brata, niti niso povedali, ali jim je Džohar sploh že razkril motiv.

Navodila za pripravo bombe dobila na spletu V eksplozijah dveh doma narejenih bomb iz ekonomloncev so umrle tri osebe, več kot 180 je bilo ranjenih. Iz bostonskih bolnišnic poročajo, da bodo vsi ranjeni preživeli, čeprav jih bo nekaj ostalo invalidov do konca življenja, saj so jim morali amputirati razmesarjene noge. Carnajev je preiskovalcem prikimal na vprašanje, ali sta z bratom navodila za pripravo bombe dobila na internetu.

Prav tako je prikimal na vprašanje o tem, ali je bil njegov starejši brat, ki je umrl v petek v strelskem obračunu s policijo, vodja projekta. Sodnica Bowlerjeva je dejala, da je bil med zaslišanjem priseben in pozoren. Carnajeva je zvezno tožilstvo obtožilo sodelovanja v zaroti in uporabe orožja za množično uničevanje, zaradi česar mu grozi smrtna kazen. Bowlerjeva je naslednje zaslišanje določila za 30. maja.

Vprašanje, ali mu bo tožilstvo ponudilo dosmrtni zapor Če se bo izkazalo, da ne more nikogar drugega izdati oziroma pričati proti komu drugemu, si bo s hitrim sodelovanjem izkopal lasten grob, ker tožilstvo ne bo imelo razloga, da mu ponudi dosmrtni zapor. Iz dozdajšnjih zaslišanj naj bi bil jasen tudi motiv za napad. To je islamski ekstremizem predvsem starejšega brata, čeprav brez povezav s tovrstnimi terorističnimi organizacijami. Vendar bo za jasnejšo podobo treba počakati na uradne izjave preiskovalcev, ker je bilo v zadnjem tednu preveč prehitrih napačnih informacij.

Številni pozivi, da se mu sodi v Guantanamu Obtožnica navaja, da sta brata čečenskega rodu nastavila vsak svoj nahrbtnik z bombama na cilju maratona in se umaknila. Posnetek ene od kamer kaže, kako je Džohar takoj po prvi eksploziji uporabil mobilni telefon. Ko so bili pogledi ljudi uperjeni proti eksploziji, je dal na tla nahrbtnik, se umaknil in le deset sekund pozneje je odjeknila še druga eksplozija.

Kljub pozivom nekaterih republikancev, da je treba Džoharja Carnajeva, ki je ameriški državljan, poslati v Guantanamo na Kubo in mu soditi pred posebnim vojaškim sodiščem, se je administracija predsednika Baracka Obame odločila, da bo uporabila civilno pravosodje, ki je dovolj dobro usposobljeno za ta primer in podobne.

V Bostonu so sicer imeli maše za žrtve in se jih spomnili tudi z minuto molka.