V novem sklicu iranskega parlamenta bodo tako kot v prejšnjem prevladovali konservativci, ki podpirajo vrhovnega voditelja, ajatolo Ali Hameneja, kažejo izidi petkovih parlamentarnih volitev.
V madžlisu bo približno polovica novih obrazov, med katerimi so številni kandidirali kot "neodvisni" kandidati. Zaradi kompleksne sestave iranske politike, negotovih frakcijskih zavezništev in osebnih povezav je težko napovedati, kakšno bo razmerje med novoizvoljenimi poslanci, ki so razdeljeni med podpornike in kritike predsednika Mahmuda Ahmadinedžada.
Kaj se je zgodilo s preostalimi tremi sedeži?
Po podatkih spletne strani iranskega parlamenta je bilo v petek razdeljenih 224 od 290 sedežev, preostalih 63, med njimi 25 v Teheranu, pa bo razdeljenih v drugem krogu. Kaj se je zgodilo s preostalimi tremi sedeži, ni znano.
Reformisti so osvojili le 19 sedežev
Reformisti, ki so v glavnem bojkotirali volitve, so izgubili večino sedežev. Kot kažejo izidi, so jih osvojili le 19, medtem ko so jih imeli v prejšnjem sklicu 60. Petkove volitve so torej potekale v znamenju spopada med dvema konservativnima strujama - med podporniki Ahmadinedžada in njegovimi nasprotniki - za nadzor nad novim parlamentom. Združena fronta konservativcev pod vodstvom predsednika parlamenta Alija Laridžanija je osvojila 43 sedežev, medtem ko si je Fronta upora, ki podpira Ahmadinedžada, zagotovila deset poslancev.
Izvoljenih je bilo tudi 54 kandidatov, ki so nastopili na listah obeh frakcij, vendar za zdaj ni znano, katero bodo podprli. Prav tako ni jasno, za katero strujo se bo odločilo 89 "neodvisnih" kandidatov.
64-odstotna volilna udeležba
Po podatkih notranjega ministrstva je bila volilna udeležba 64 odstotkov, kar je precej več kot na prejšnjih volitvah leta 2008, ko je bila 55-odstotna. Novi sklic parlamenta se bo na prvi seji sestal 26. maja.