Petek, 6. 2. 2015, 14.33
8 let, 8 mesecev
To je najnevarnejši človek v Evropi
Beppe Grillo ni imel nikoli dlake na jeziku – niti kot komik niti kot politik. Kariero uspešnega televizijskega komika je končal leta 1987, in sicer zaradi šale na račun takratnega italijanskega socialističnega premierja Bettina Craxija, ki se je ravno takrat odpravljal na obisk na Kitajsko.
Grillo je letel s televizije, skorumpirani Craxi pa je – ko je njegova politična kariera potonila - v strahu pred zaporom leta 1994 zbežal v Tunizijo, kjer je tudi umrl.
8. septembra 2007 je organiziral množično zborovanje V-day (V tokrat ni bil znak za zmago oziroma besedo victory, ampak je pomenil vaffanculo, slovensko pojdi v rit). Na zborovanju, usmerjenemu proti italijanskim politikom, ki so jim očitali korupcijo, se je zbralo kar dva milijona ljudi.
Na volitvah leta 2013 je Grillova stranka dobila kar 25,55 odstotka glasov in prehitela vse druge stranke. Po volitvah je stranka ostala v opoziciji, kjer se ostrojezični Grillo tudi najbolje počuti.
Grillo zdaj buri javnost in dvig prah z zbiranjem podpisov za izstop Italije iz evroobmočja. V nedavnem intervjuju za hrvaški tednik Globus je povedal, da je glavna težava v Italiji in EU vse večja družbena neenakost: "Ni več bogatih in revnih, ampak le še superbogati in ultrarevni."
Kritičen je tudi do italijanskega premierja Mattea Renzija (levosredinska Demokratska stranka). Zanj pravi, da po letih sicer ni star, a da pripada staremu tipu politike. Prav tako je Renzijeva Demokratska stranka po Grillovih besedah levica, ki vse bolj postaja desnica.
Če Cipras vsaj za zdaj poskuša obdržati Grčijo v evroobmočju in je njegov glavni cilj na kakršenkoli način zmanjšati grški javni dolg in s pomočjo evropskega denarja spet krepiti grški javni sektor, je pogled italijanskega populista drugačen.
Rešitev Grillo vidi v izstopu Italije iz evroobmočja in ponovni uvedbi nacionalne valute lire. Italijanski centralna banka Banca d'Italia bo spet prevzela italijanski javni dolg in odgovornost za njegovo odplačevanje.
Seveda je vprašanje, če bo to zadostovalo za ponovno oživitev italijanskega gospodarstva. Kot poudarja nemški ekonomist Thomas Mayer, je Italija v sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja krepko razvrednotila liro v primerjavi z ameriškim dolarjem, pa to ni povečalo konkurenčnosti njenega gospodarstva.