Policija v Fergusonu v ameriški zvezni državi Missouri je v nedeljo zvečer proti demonstrantom, ki so protestirali po smrti neoboroženega temnopoltega najstnika, uporabila solzivec.
Tamkajšnje oblasti so zaradi protestov in izgredov v nedeljo zvečer drugi dan zapored uvedle policijsko uro, danes pa so odredile namestitev nacionalne garde v mestu.
"Gre za namerno in koordinirano nasilje"
Guverner ameriške zvezne države Missouri Jay Nixon je namestitev nacionalne garde v Fergusonu, predmestju St. Louisa, ukazal zgodaj davi. Kot je pojasnil, je v izgrede, ki ogrožajo prebivalce in podjetja v Fergusonu, vpletenih "vse več organiziranih posameznikov, med katerimi številni niso iz lokalne skupnosti in zvezne države".
Poudaril je, da gre za namerno, koordinirano in naraščajoče nasilje, ki ga bo poskušal prekiniti z namestitvijo nacionalne garde, poroča CNN.
Policist ustrelil neoboroženega najstnika
Pred uvedbo druge policijske ure so potekali novi protesti, na katerih je policija uporabila solzivec proti množici, posredovala pa je tudi z oklepniki. Policija je posredovala potem, ko so protestniki na policiste, ki so skrbeli za varnost ob demonstracijah, začela metati molotovke. Mediji poročajo, da je v množici, v kateri so prevladovali mladi, odjeknilo več strelov.
Belopolti policist, čigar policija zaradi varnostnih razlogov ne želi izdati, je v Fergusonu 9. avgusta večkrat ustrelil neoboroženega 18-letnega Michaela Browna, ki se je glede na izpovedi prič z dvignjenimi rokami želel pustiti aretirati.
Družina naročila še tretjo obdukcijo
V preiskavo se je vmešalo tudi zvezno pravosodno ministrstvo in minister Eric Holder je v nedeljo ukazal še eno obdukcijo ubitega Browna. Njegova družina pa je naročila še tretjo, ker obdukciji po naročilu lokalne policije ne zaupa, kot kaže pa dvomi tudi v zvezno.
Obdukcija, ki jo je naročila Brownova družina, je pokazala, da je bil 18-letnik ustreljen šestkrat, in sicer sta dva stela zadela njegovo glavo, štirje pa desno roko. Rezultati obdukcije so nemire še okrepili.