Sreda, 21. 5. 2025, 7.06
13 ur, 19 minut
Tako namerava Trump zaščititi ZDA: strošek bo najvišji v zgodovini

Trump opozarja na domnevno povečano grožnjo napadov, saj da tekmice ZDA razvijajo lastne zmogljivosti za izstrelitev raket.
Ameriški predsednik Donald Trump je v torek v Beli hiši predstavil načrt za postavitev novega protiraketnega ščita v ZDA. Po vzoru Izraela, ki razpolaga s t. i. železno kupolo, je nov sistem zračne obrambe poimenoval zlata kupola. Protiraketni sistem naj bi začel delovati čez tri leta, Trump pa je ugibal, da bo stal 155 milijard evrov.
Projekt, ki ga je Trump obljubljal že med predvolilno kampanjo, bo vodil general vesoljskih sil Michael Guetlein, pri njem pa po Trumpovih besedah želi sodelovati tudi Kanada.
Stroški zlate kupole: od 142 do 478 milijard evrov za 20 let delovanja
Znesek, ki ga je navedel Trump, predstavlja spodnjo mejo predvidenih stroškov. Kongresni proračunski urad je namreč izračunal, da bi tak sistem v 20 letih stal med 142 in 478 milijard evrov.
Trumpova obljuba o najsodobnejšem protiraketnem ščitu za zaščito ZDA pred globalnimi grožnjami
"Med kampanjo sem Američanom obljubil izgradnjo najsodobnejšega protiraketnega ščita. Danes z zadovoljstvom naznanjam, da smo uradno izbrali arhitekturo za ta najsodobnejši sistem, ki bo sposoben prestrezati rakete z drugih koncev sveta in tudi iz vesolja. To je zelo pomembno za preživetje naše države," je v pogovoru z novinarji dejal Trump.
ZDA si za izgradnjo tovrstnega protiraketnega ščita prizadevajo že desetletja in so zanj porabile že več sto milijard dolarjev.
Trump opozarja na domnevno povečano grožnjo napadov, saj da tekmice ZDA razvijajo lastne zmogljivosti za izstrelitev raket.
Navdih za zlato kupolo v izraelskem sistemu železna kupola kot primeru učinkovite obrambe
Navdih za ime zlata kupola je Trump našel v Izraelu, ki ima enega najnaprednejših sistemov zračne obrambe. Izrael je večkrat tarča raketnih napadov, ki jih v veliki meri uspešno ustavlja.
Izraelska železna kupola (Iron Dome) sicer predstavlja zgolj zaščito pred raketami kratkega dosega, zmotno pa se ta izraz uporablja za celotno zračno obrambo Izraela.
Za sestrelitve raket srednjega in dolgega dosega se namreč zanašajo na sistema David's Sling in Arrow, ki ju, ravno tako kot Iron Dome, izboljšuje s pomočjo ZDA.