Petek,
14. 12. 2012,
8.10

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Susan Rice Obama

Petek, 14. 12. 2012, 8.10

8 let, 7 mesecev

Susan Rice odstopila iz tekme za državno sekretarko

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ameriška veleposlanica pri ZN-u Susan Rice je nekaj časa veljala za najverjetnejšo naslednico Hillary Clinton.

Zdaj pa je Susan Rice ameriškega predsednika Baracka Obamo zaprosila, da je ne obravnava več kot mogoče kandidatke za naslednico Hillary Clinton na položaju državne sekretarke. Susan Rice je namreč postala moteč dejavnik v odnosih med Obamo in republikanskimi senatorji na čelu z Johnom McCainom iz Arizone, ki je napovedal, da bo njeno imenovanje blokiral zaradi afere Bengazi.

Republikancem terorističnega napada na ameriški konzulat, v katerem je 11. septembra letos umrl tudi veleposlanik v Libiji Christopher Stevens, ni uspelo izkoristiti proti Obami, zato je tarča postala Riceova. McCain, Lindsay Graham iz Južne Karoline in nekaj drugih je šlo v obtožbah na račun administracije zaradi napada tako daleč, da so celotno zadevo označili za hujšo afero, kot je bila afera Watergate.

Administracija napada ni obravnavala kot terorističnega Obamova administracija sprva napada na konzulat ni označevala za terorističnega, domnevno, ker bi to pred volitvami vrglo slabo luč na predsednika, ki je trdil, da je teroristična mreža Al Kaida poražena. Najbolj se je izpostavila Riceova, ki je teden po napadih razlagala, da je šlo za spontane proteste nezadovoljnih muslimanov zaradi filma, ki je žalil preroka Mohameda.

Obveščevalne agencije so sicer priznale, da so se uvodoma strinjale, da napada ne bodo razglasile za terorističnega, vendar republikancev to ni prepričalo, kot jih ni prepričala niti Riceova, ki se je osebno podala v senat.

Že nekaj se jih je odpovedalo položaju Odločitev Riceove, da se ne bo potegovala za položaj, je Obami prihranila kritike z levice, ki bi sledile, če bi se ji sam odpovedal. Poleg Clintonove in finančnega ministra Timothyja Geithnerja je odhod s položaja v prihodnjem letu napovedal tudi obrambni minister Leon Panetta.

Kandidat za državnega sekretarja je John Kerry Demokrati sicer menijo, da si republikanci na položaju državnega sekretarja želijo demokratskega senatorja iz Massachusettsa Johna Kerryja. V Massachusettsu bi morale biti v tem primeru nadomestne volitve in Kerryjev sedež bi najverjetneje osvojil republikanec Scott Brown, ki se bo moral zaradi poraza 6. novembra posloviti od senata.

Število demokratskih sedežev v 100-članskem senatu bi se tako zmanjšalo s 53 na 52, republikanci pa bi imeli v novem senatu januarja 46 sedežev. Dva sedeža pripadata neodvisnima senatorjema, ki sta se povezala z demokrati.