Petek, 8. 7. 2011, 21.02
8 let, 8 mesecev
Sudan kot prvi priznal Južni Sudan
Največja afriška država bo tako razpadla na dva dela, ki pa nista v najboljših odnosih.
Varnostni svet ZN je medtem sprejel resolucijo o vzpostavitvi misije v Južnem Sudanu, ki bo štela 7000 pripadnikov modrih čelad in 900 civilnih uslužbencev. V treh do šestih mesecih bodo ZN preučili možnost za zmanjšanje števila pripadnikov mirovnih sil na 6000, piše v resoluciji. Nova misija Unmiss pod vodstvom Norvežanke Hilde Johnson bo igrala ključno vlogo pri podpori južnosudanskim oblastem, utrjevanju miru in preprečevanju nasilja, piše v resoluciji.
Nova misija bo po navedbah francoske tiskovne agencije AFP izšla iz že obstoječe misije ZN v Sudanu, ki je na območju nadzorovala uresničevanje mirovnega sporazuma med uporniki z juga in sudanskimi oblastmi, sklenjenega pred šestimi leti. V tej misiji sodeluje okoli 10.000 pripadnikov z vsega sveta, ki so večinoma nameščeni na jugu Sudana.
Med letoma 1955, ko je Sudan postal neodvisen od Velike Britanije in Egipta, in 2005 so se uporniki z juga zapletli v dve vojni z vlado v Kartumu. V boju za večjo avtonomijo je jug države ostal v ruševinah, umrlo je več milijonov ljudi, med arabskim severom in krščanskim jugom pa je vzklilo trajno nezaupanje.
Južni Sudanci so se na referendumu, ki je v nasprotju s pričakovanji minil večinoma brez incidentov, skoraj enoglasno odločili za odcepitev, Kartum pa je obljubil, da bo njihovo voljo spoštoval.