Sreda,
24. 4. 2013,
11.35

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Velika Britanija vojska

Sreda, 24. 4. 2013, 11.35

8 let, 8 mesecev

Številni proti rekrutiranju mladoletnikov v britansko vojsko

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Organizacije, ki se borijo za človekove pravice, pozivajo britansko obrambno ministrstvo, naj opusti zastarelo prakso rekrutiranja mladoletnikov v britansko vojsko.

Organizaciji Child Soldiers Internationa in ForcesWatch sta izračunali, da britansko obrambno ministrstvo letno porabi okoli 110 milijonov evrov za rekrutacijo 16- in 17-letnikov. Po njihovih podatkih je Velika Britanija edina članica EU-ja, ki še vedno rekrutira mladoletnike. Pri tem so poudarili, da so mladoletni vojaki veliko bolj nagnjeni k posttravmatski stresni motnji ter bolj izpostavljeni trpinčenju in spolnemu nadlegovanju.

Organizaciji opozarjata, da je tudi odstotek tistih, ki vojsko zapustijo, večji med mladoletniki, saj znaša 35,6 odstotka, medtem ko je odstotek med odraslimi 28,3. S tem namigujejo na nesmotrno porabo davkoplačevalskega denarja, saj naj bi po podatkih iz leta 2011 urjenje enega mladoletnika stalo 104 tisoč evrov letno, kar je več kot dvakrat toliko, kolikor država letno porabi za odrasle. Bistveno se jim zdi to, da se mladoletniki, četudi so že izurjeni, ne smejo udeleževati misij pred dopolnjenim 18. letom.

Ukinitev zastarele prakse bi za Veliko Britanijo pomenila tudi do 110 milijonov evrov prihrankov na letni ravni, kar je znesek, ki bi državi v finančni krizi prišel še kako prav. Britanska vojska je zaradi neugodnih gospodarskih razmer že tako deležna rezov, saj je britanska vlada na začetku leta naznanila, da bo v okviru varčevalnih ukrepov odpuščenih 5.000 vojakov, do leta 2017 pa še 15.000. S tem bodo skupno prihranili skoraj 45 milijard evrov, čeprav nasprotniki rezov v vojski menijo, da je takšna poteza v času vedno večjih mednarodnih groženj neodgovorna.

Ministrstvo za obrambo je sicer poročilo organizacij zavrnilo kot netočno in dodalo, da ne namerava spreminjati prakse. "Objavljenih številk ne moremo potrditi, saj poročilo ignorira prednosti in priložnosti, ki jih kariera v vojski omogoča mladim ljudem," so zapisali v izjavi za javnost in dodali, da morajo mladoletniki za urjenje pridobiti soglasje staršev, kar je v skladu s konvencijami Združenih narodov.