Torek,
12. 6. 2018,
17.17

Osveženo pred

6 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,16

Natisni članek

Natisni članek

Srbija bomba Nato

Torek, 12. 6. 2018, 17.17

6 let, 5 mesecev

Srbija z uradno preiskavo o posledicah Natovega bombardiranja leta 1999

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,16
Bombandiranje Srbija | Foto STA

Foto: STA

Srbski minister za zdravje Zlatibor Lončar in minister za okolje Goran Trivan sta danes podpisala dogovor o začetku preiskave o domnevnih posledicah Natovega bombardiranja ZR Jugoslavije leta 1999. Pri preiskavi naj bi sodelovala še ministrstvo za obrambo in izobraževanje. Preiskavo bo financirala država in naj bi stala približno 130 tisoč evrov.

"Menimo, da to dolgujemo nam samim in prihodnjim generacijam," je po podpisu dogovora dejal Lončar, poroča spletni portal BalkanInsight.

''Naš cilj je, da ugotovimo resnico''

Trivan je napovedal, da preiskava ne bo omejena samo na posledice uporabe streliva z osiromašenim uranom, temveč tudi na bombardiranje kemičnih tovarn, kar bi lahko vplivalo na okolje in zdravje ljudi.

"Ni razloga, da bi kdorkoli nasprotoval tej preiskavi, kajti naš cilj je zgolj, da ugotovimo resnico. Ne gre za stvar politike. Uporabili bomo znanstvene metode, ki so kredibilne po vsem svetu," je še dejal.

Preiskavo bodo vodili svet znanstvenikov, nacionalni laboratorij, organ za koordinacijo ter vladni svet, v katerem bodo predstavniki omenjenih ministrstev. Na čelu koordinacijskega organa bo vodja nevrokirurgov srbskega kliničnega centra Danica Grujičić.

Po njenih napovedih bodo za prve rezultate potrebovali vsaj dve leti. "Pomembno je, da bomo našo raziskavo nadaljevali, ne glede na spremembe v vladi in položaju premierja," je še dodala.

Borut Pahor
Novice Pahor: Kosovo eno od vprašanj, kjer imata Slovenija in Srbija različna stališča

Zaradi bombandiranj umrlo 500 civilistov

Srbski parlament je maja letos že dal zeleno luč za ustanovitve lastne komisije, ki bo preiskovala posledice bombardiranja leta 1999.

Srbski mediji za povečanje števila bolnikov s tumorji množično krivijo Natovo bombardiranje, pri tem pa prezrejo dejstvo, da so uporabili osiromašeni uran skoraj izključno na Kosovu, še navaja BalkanInsight, spletni portal nevladne medijske organizacije Balkanska raziskovalna mreža (BIRN).

Partizan Crvena zvezda Beograd
Sportal Ozadje izgreda v Beogradu: Hrvaška in Srbija na nogah

Nato je z mandatom Varnostnega sveta Združenih narodov zračne napade na takratno ZR Jugoslavijo začel 24. marca 1999, da bi srbsko vojsko prisilil v umik s Kosova po neuspešnih mirovnih pogovorih. Po podatkih človekoljubne organizacije Human Rights Watch je zaradi bombardiranja umrlo približno 500 civilistov.