Ponedeljek,
15. 12. 2014,
7.07

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Belgija Bruselj stavka Adria Airways

Ponedeljek, 15. 12. 2014, 7.07

8 let, 7 mesecev

Splošna stavka ohromila Belgijo, odpovedani vsi Adrijini leti v Bruselj (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V Belgiji poteka splošna stavka proti varčevalnim načrtom nove vlade, ki je ohromila javni potniški promet, med drugim so motnje tudi v mednarodnih letalskih in železniških povezavah.

Zaradi stavke so ostale zaprte številne šole in vladne ustanove. Stavka vpliva tudi na delo pošt, zaporov, sodišč in bolnišnic, kjer je odpovedanih tisoče kirurških posegov. Zaradi stavke je delo ovirano tudi v podjetjih in tovarnah, tudi v mednarodnih, kot so Audi, Ikea in Coca-Cola.

Zamrznjen javni promet Stavki so se pridružili tudi kontrolorji letenja, zaradi česar je že od nedelje zvečer zaprt belgijski zračni prostor. Odpovedanih je okoli 600 letal, letala pa so ostala prizemljena na letališčih v Bruslju, Charleroiju, Liegeu, Antwerpnu in Ostendu. Samo na bruseljskem letališču je stavka prizadela okrog 50 tisoč potnikov.

Slovenski prevoznik Adria Airways je zato odpovedal današnja leta iz Ljubljane v Bruselj.

Nadomestnih potovanj zaradi odpovedi vseh letov v in iz Bruslja danes ne organizirajo. Potniki, ki imajo vozovnice za današnja leta, so lahko brezplačno spremenili datum potovanja, a so to morali storiti do danes. Vozovnice lahko izkoristijo na isti liniji najpozneje do 19. marca 2015.

Oviran je lahko tudi cestni promet, saj so napovedovali tudi blokado nekaterih avtocest. Po vsej verjetnosti bodo obstali tudi mednarodni vlaki v sosednje prestolnice London, Pariz in Amsterdam.

PO poročanju portala Eurostar danes v Belgijo ni mogoče potovati z javnimi prevoznimi sredstvi.

Vrhunec sindikalnih protestnih akcij v zadnjem mesecu Današnja splošna stavka predstavlja vrhunec sindikalnega gibanja po vrsti stavk in drugih protestnih akcij, ki so se začele novembra. Takrat se je na protestu v Bruslju, ki ga je spremljalo nasilje med demonstranti in policisti, zbralo kakih sto tisoč ljudi.

Sindikati nasprotujejo dvigu upokojitvene starosti s 65 na 67 let, rezom v socialne pravice, ukinitvi doslej praviloma avtomatične povišice plače, s katerimi te vsako leto prilagodijo rasti življenjskih stroškov, pa tudi krčenju javnega sektorja.

S temi ukrepi desnosredinska vlada premierja Charlesa Michela načrtuje prihranke v višini 11 milijard evrov v naslednjih petih letih.