Sobota,
21. 10. 2017,
10.14

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 8,58

10

Natisni članek

Natisni članek

Katalonija Španija neodvisnost Madrid

Sobota, 21. 10. 2017, 10.14

7 let, 2 meseca

Katalonci preplavili ulice, Madrid reže njihovo vlado #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 8,58

10

Katalonija, protest 21.10.2017 | Foto Reuters

Foto: Reuters

"Katalonci ne moremo sprejeti ukrepov Madrida. Na miren način bomo branili naše institucije." S temi besedami se je katalonski premier Carles Puigdemont pred več deset tisoč protestniki na ulicah Barcelone odzval na današnjo napoved španske vlade, da bo suspendirala katalonski regionalno vlado in razpustika parlament.

"Svoboda, svoboda," so po poročanju nemške tiskovne agencije dpa vzklikali protestniki. Med drugim nosijo transparente z napisi Help Catalonia (Pomagajte Kataloniji!). Po neuradni oceni katalonske policije se je na ulicah zbralo 450 tisoč ljudi.

Demonstranti zahtevajo izpustitev Jordija Cuixarta iz združenja Omnium Cultural in vodje Katalonske narodne skupščine (ANC) Jordija Sancheza.

Odločitev Madrida "napad na demokracijo"

Vodilni politiki na čelu s predsednikom katalonske vlade Carlesom Puigdemontom pa so kritični do odločitve španske vlade, da bo sprožila 155. člen španske ustave ter suspendirala regionalno vlado in razpustila parlament v Barceloni, v šestih mesecih pa v Kataloniji izvedla regionalne volitve.

Predsednica katalonskega parlamenta Carme Forcadell je potezo ocenila kot napad na demokracijo, enako je nato ponovil tudi Puigdemont. Po njegovih besedah je španska vlada v Kataloniji izvedla državni udar. Zdaj bo sklical sejo katalonskega parlamenta, na kateri se bodo dogovorili, kako odgovoriti na ukrepe vlade v Madridu.

 

Madrid bo blokiral Puigdemonta

Španski premier Mariano Rajoy je ob današnji odločitvi vlade zatrdil, da ne bodo ukinili avtonomije Katalonije, temveč samo suspendirali Puigdemontovo vlado. Njene pristojnosti bodo prenesli na osrednjo vlado v Madridu.

Na prihodnjih regionalnih volitvah v Kataloniji Puigdemont po besedah španskega premierja ne bo smel nastopiti, niti ne bo smel predlagati kandidatov. Razlog za ukrepanje je, da Puigdemontova vlada ob izteku postavljenega ultimata ni privolila v končanje prizadevanj za neodvisnost. Rajoy je dejal, da je bila zato uporaba 155. člena ustave neizbežna, čeprav vlada tega ni želela. 

Madrid je danes suspendiral regionalno vlado pod vodstvom Carlesa Puigdemonta, ki se je udeležil popoldanskih protestov na ulicah Barcelone. | Foto: Reuters Madrid je danes suspendiral regionalno vlado pod vodstvom Carlesa Puigdemonta, ki se je udeležil popoldanskih protestov na ulicah Barcelone. Foto: Reuters

Prvič uporabljeni člen

Španska ustava iz leta 1978 v 155. členu, ki ga je Madrid tokrat uporabil prvič, vladi dovoljuje sprejetje "nujnih ukrepov", da avtonomno pokrajino prisili v izvrševanje obveznosti.

Ukrepe mora potrditi še zgornji dom španskega parlamenta, senat, kjer ima Rajoyeva Ljudska stranka večino. To se bo po poročanju nemške tiskovne agencije dpa najverjetneje zgodilo v petek.

Rajoy: Stanje v katalonskem gospodarstvu zaskrbljujoče

Mariano Rajoy | Foto: Reuters Foto: Reuters Rajoy je dejal, da je namen ukrepov popeljati Katalonijo v nove regionalne volitve, ponovno vzpostaviti pravni red ter se izogniti dodatnemu padanju katalonskega gospodarstva. Po njegovih besedah so namreč podatki o stanju katalonskega gospodarstva skrb vzbujajoči, v primeru razglasitve neodvisnosti pa bi to še dodatno oslabelo.

Anketa: Dve tretjini Kataloncev za nove  volitve

Glede na ankete večina prebivalcev Katalonije sicer ocenjuje, da referendum ni zadostna pravna podlaga za neodvisnost od Španije. Kot je pokazala javnomnenjska raziskava inštituta FESOP za časnik El Periodico, 55,6 odstotka Kataloncev meni, da katalonska regionalna vlada nima mandata za razglasitev neodvisnosti Katalonije. 68,6 odstotka pa si jih želi nove regionalne volitve, s katerimi bi rešili ustavno krizo med Barcelono in Madridom. Podoben delež, 68,3-odstoten, je naklonjen temu, da bi se namesto razglasitve neodvisnosti začeli pogajati o ustavnih reformah, ki bi Kataloniji zagotovile še večjo avtonomijo.