Sreda, 27. 5. 2015, 9.48
8 let, 7 mesecev
Šotor, obvezna oprema protestnikov (foto)
Po velikih protivladnih protestih v Skopju je del protestnikov v središču mesta postavil šotore in tam nadaljujejo proteste. Toda to niso edini šotori v Skopju: nekaj ulic naprej so šotore postavili tudi pristaši premierja Nikole Gruevskega. Tako se je središče Skopja spremenilo v šotorišče.
V balkanskih prestolnicah pa je ta hip še eno protestno šotorišče. V Zagrebu že od lanskega oktobra šotorijo veterani in zahtevajo več pravic. Njihovo šotorsko naselje na Savski 66 je kot uradni naslov društva veteranov priznala celo hrvaška pošta. Veterani so odločeni, da če so v šotorih preživeli zimo, bodo še poletje. V šali so novinarjem dejali le, da bodo zdaj med svoje zahteve navedli še klimatske naprave.
Dve leti pozneje so postali slavni šotori na trgu Maidan v Kijevu, v katerih so sredi ukrajinske zime decembra 2013 bivali protestniki, ki so zahtevali novo Ukrajino. Od tedaj so šotori obvezna oprema vsakega velikega protesta.
Istočasno, leta 1981, se je začel tudi šotorski protest pred Belo hišo, ki je trajal natančno 33 let, kolikor je v njem proti vsem vojnam protestirala Concepcion Connie Picciotto. Nazadnje se je upokojila pri 77 letih, ko je šotor podrla policija. V šotoru je proti vojni v Iraku leta 2005 protestirala tudi Cindy Sheehan, mati v Iraku ubitega vojaka. Šotorila je pred teksaško farmo tedanjega ameriškega predsednika Georgea W. Busha in je bila v mnogočem zaslužna za to, da se je spremenilo javno mnenje o iraški vojni.