Slovenijo ima rada, navezana je na družino in prijatelje, vrača se vsak mesec, a ji ni žal, da se je preselila v Nemčijo, pravi Gabrijela Žagar, članica sveta vlade za Slovence po svetu.
Gabrijela Žagar je ena redkih med sodobnimi izseljenci, ki ni zamahnila z roko in si rekla, "nisem se prišla družit s Slovenci". Čeprav je Stuttgart njen dom komaj dobrih sedem let, je zelo aktivna v tamkajšnjem slovenskem društvu Triglav, obenem predseduje koordinacijskemu odboru slovenskih društev južne Nemčije, lani pa je bila imenovana še v Svet Vlade RS za Slovence po svetu, kjer zastopa vse Slovence v Nemčiji.
Spremembe med izseljenci težko doseči
Zaradi svoje energičnosti in entuziazma se je dela lotila z veliko zagnanostjo, želela je vpeljati pozitivne spremembe, ki bi čim bolj povezovale ne le Slovence v Nemčiji, temveč tudi izseljence po svetu z matično domovino. Predvsem si v zadnjem času prizadeva vzpostaviti most med Slovenci, rojenimi v Nemčiji, in tistimi, ki so tja prišli v zadnjih letih. Sicer se želje in pričakovanja obeh skupin ljudi precej razlikujejo, a kljub temu ni vrgla puške v koruzo in po svojih močeh deluje naprej, saj meni, da je povezovanje pomembno za ohranjanje kulture in jezika, predstavlja pa tudi neke vrste pomoč Slovencem, ki se v zadnjem času množično priseljujejo zaradi krize.
Navezana na domovino
V društveno življenje se je vključila predvsem zaradi družbe, saj je imela pred tem v Nemčiji le partnerja in sodelavce v službi. V vseh teh letih je našla ogromno znancev, a le malo pravih prijateljev. "Ne da me ne bi sprejeli, a smo si v marsičem dejansko različni, saj so tukaj rojeni Slovenci prevzeli že precej nemških navad," pravi Gabrijela. "Res je obrabljena fraza, a pri meni drži, da so res pravi prijatelji tisti, ki jih imaš od prej." Ostaja zelo navezana na Slovenijo, družino in bližnje prijatelje pa obišče skoraj vsak mesec.
V stiku ostaja tudi z družbenopolitičnim dogajanjem v Sloveniji. Vsak dan si vzame čas za informativno oddajo, če ne utegne, jih pogleda ob koncu tedna. Ob tem pojasni, da se o Sloveniji v Nemčiji skoraj ne poroča. "Nemci o krizi ne vedo veliko. Bila sem presenečena, ko v času velikih nemirov v Sloveniji ni bilo o dogodkih nobenega prispevka na televiziji." Več se je govorilo, ko je Slovenija predsedovala Evropski uniji in ko je še veljala za vzor. Kot pravi Gabrijela, imajo Nemci tako o naši državi še vedno bolj ali manj pozitivno sliko.
V Sloveniji bi verjetno delala za pol nižjo plačo
Gabrijela je pustila službo in pripravila kovčke zaradi ljubezni, ki je pred tem kar nekaj časa trajala na daljavo. Čeprav je zveza razpadla, se je odločila ostati v Nemčiji. "Eden glavnih razlogov je bila kriza. Moj prvi pomislek je bil, ali in kje bi dobila službo. Drugo pa je plača, ki bi bila, če bi se na primer vrnila v staro službo, za skoraj polovico nižja," pojasnjuje. Dejstvo je, da so plače v Nemčiji precej višje, stroški pa skoraj primerljivi slovenskim, nekatere stvari so celo cenejše. "Težava je v tem, ker se navadiš na neki standard." Poleg tega je pred kratkim stopila v novo partnersko zvezo in tako trenutno o vrnitvi v domovino ne razmišlja, kar pa ne pomeni, da se to v prihodnosti ne bi moglo spremeniti.
Ko zdaj spremlja položaj v Sloveniji, ji ni lahko, je pa zadovoljna, da je pred leti odšla v tujino. Sicer dvomi, da bi bila tega koraka sposobna, če ne bi imela partnerja. "Ne vem, kako bi bilo. Mogoče bi bila med tistimi, ki so ostali doma, in bi stokala ter se pritoževala nad trenutnim položajem."