Škandal o prejemanju visokih donacij, za kar obtožujejo Nicolasa Sarkozyja, bi lahko odločil, ali bo Sarkozy znova kandidiral za francoskega predsednika.
Ugibanja o tem, ali je dedinja kozmetične hiše L'Oreal Liliane Bettencourt, ki sicer velja za eno najbogatejših Francozinj, leta 2007 nezakonito pomagala financirati predsedniško kampanjo nekdanjega francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja, niso nova. Sarkozyja pa je zaradi obtožb, da je prejemal več tisoč evrov, ko je kandidiral za predsednika, že zaslišal preiskovalni sodnik.
Po današnjem zaslišanju se bo tožilstvo odločilo, ali bo proti Sarkozyju vložilo obtožnico ali pa ga bo imenovalo za pričo v tej zadevi.
Sarkozyja preiskovali že julija
Že julija je francoska policija odprla preiskavo zaradi tega, takrat pa so preiskali tudi njegov dom in pisarno. Sarkozy je svojo predsedniško imuniteto izgubil maja, zato je preiskovalni sodnik Jean-Michel Gentil lahko odredil preiskavo proti njemu. Preiskujejo, ali je osebje Bettencourtove resnično posredovalo 150 tisoč evrov gotovine neposredno Nicolasu Sarkozyju. Zadeva je sporna zato, ker so v Franciji individualne donacije omejene na 4.600 evrov.
Proti Sarkozyju in Bettencourtovi bo pričala računovodkinja
Nekdanja računovodkinje Bettencourtove Claire Thibout bo nastopila kot priča, priznala pa je, da je Sarkozyjev blagajnik Eric Woerth, zdajšnji minister za delo, solidarnost in civilno družbo, osebno sprejemal donacije. Trditve je Sarkozy že večkrat zanikal in jih označil za govorice.
Čeprav se je Sarkozy umaknil iz političnega življenja, potem ko je na volitvah izgubil proti Francoisu Hollandu, trenutnemu francoskemu predsedniku, se že pojavljajo namigovanja, da naj bi Sarkozy svojo srečo znova poizkusil na prihodnjih predsedniških volitvah leta 2017. To je odvisno predvsem od tega, kaj bo pokazala preiskava o prejemanju sredstev najbogatejše Francozinje.
Tudi blagajnik se je znašel na zatožni klopi
Woerth, ki je julija odstopil s položaja blagajnika stranke UMP, ki ji je načeloval Sarkozy, se bo moral zaradi obtožb, da je prejel 150 tisoč evrov od Bettencourtove, zagovarjati pred sodiščem. Ugibanja o tem, ali je Bettencourtova presegla omejeno višino donacij, so se prvič pojavila na sojenju o ocenitvi premoženja Bettencourtove.
Vsi trije vpleteni v škandal so zanikali, da bi storili karkoli napačnega.