Petek,
26. 9. 2014,
18.06

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Rusija Ukrajina plin

Petek, 26. 9. 2014, 18.06

8 let, 7 mesecev

Rusija EU zagrozila s prekinitvijo dobave plina

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Rusija je danes EU opozorila, da bi lahko prekinila dobavo plina. Moskvo je namreč razjezilo, ker nekatere evropske države ruski plin izvažajo v Ukrajino.

Rusija je junija prenehala pošiljati plin Ukrajini, saj sta se državi zapletli v spor zaradi cene plina in spopadov med proruskimi separatisti in ukrajinsko vojsko na jugovzhodu Ukrajine. Tej nekdanji sovjetski državi so nato z ruskim plinom na pomoč priskočile evropske države, kar pa je razjezilo Moskvo, ki trdi, da pogodbe evropskim državam to prepovedujejo.

"To je edini način, da se evropskim porabnikom zagotovi neprekinjeno dobavo plina" Ruski minister za energijo Aleksander Novak je za današnjo izdajo nemškega časnika Handelsblatt izrazil pričakovanje, da se bodo evropske države držale dogovorov. "To je edini način, da se evropskim porabnikom zagotovi neprekinjeno dobavo plina," je dejal.

Bruselj je na drugi strani prepričan, da so tako imenovani obrnjeni tokovi plina zakoniti in da se od držav članic EU pričakuje pomoč Kijevu pri oskrbi s plinom.

"Sporočilo Evropske komisije je zelo jasno – od držav članic pričakujemo zagotovitev obrnjenih tokov, kot je bilo v interesu skupne energetske varnosti dogovorjeno na evropskem svetu," je poudarila tiskovna predstavnica komisije Helene Banner. "Ničesar ni, kar bi podjetjem v EU preprečilo, da prosto odločajo o prodaji plina, ki so ga kupila od Gazproma. To vključuje prodajo tega plina državam EU in tretjim državam, kot je Ukrajina," je poudarila.

Bruselj danes pograjal Madžarsko Skladno s tem stališčem je Bruselj danes pograjal Madžarsko. Budimpešta je namreč po nedavnem srečanju madžarskega premiera Viktorja Orbana s prvim možem ruskega plinskega velikana Gazprom Aleksejem Millerjem prekinila tovrstno pomoč Kijevu. V ukrajinskem državnem podjetju Naftogaz so to odločitev obžalovali ter jo označili za "nepričakovano in nepojasnjeno".

Rusija pripravljena Ukrajini znova dobavljati plin Rusija je pripravljena Ukrajini znova dobavljati plin, če bo Kijev ruskemu Gazpromu do decembra plačal 2,4 milijarde evrov. Evropski komisar za energijo Günther Oettinger je po pogovorih z ruskim ministrom za energijo Aleksandrom Novakom in ukrajinskim ministrom za energijo Jurijem Prodanom v Berlinu dejal, da morata dogovor potrditi tudi vladi.

Prodan je dejal, da je Ukrajina pripravljena poravnati svoj dolg, če bo dobila ustrezno zagotovilo o dobavi plina. Po njegovih besedah je EU predlagal, da odslej Gazprom Ukrajini za tisoč kubičnih metrov dobavljenega plina zaračunava po 385 dolarjev (302 evra), cena pa naj bo stabilna ne glede na morebitne drugačne odločitve ruske vlade.

Prihodnji teden naj bi državi sklenili osnutek dogovora Prihodnji teden bo v Berlinu še eno srečanje, na katerem naj bi državi sklenili osnutek dogovora, ki naj bi ga potem potrdili še vladi. Če bosta dogovor potrdili še ukrajinska in ruska vlada, bo Gazprom Ukrajini v naslednjih mesecih dobavil vsaj pet milijard kubičnih metrov plina, je dejal Oettinger.

Rešitev plinskega spora je za EU pomembna, saj Rusija prek Ukrajine pošilja polovico vse plinske dobave članicam unije, ki se bojijo, da bo dobava pozimi okrnjena, če dogovora ne bo.

Ruska stran vztrajala, da bo plin dobavljala, če bo Kijev poravnal dolgove Po več neuspešnih krogih tristranskih plinskih pogajanj, ki so se zvrstili pred poletjem, je ruski velikan Gazprom namreč junija zaradi neporavnanih dolgov ustavil dobavo plina Ukrajini. Ruska stran je vztrajala, da bo plin dobavljala, če bo Kijev poravnal dolgove, ukrajinska stran pa, da dolgov ne bo plačala, dokler Rusija ne zniža občutno previsoke cene za plin.

Moskva je sicer lani, potem ko je tedanji ukrajinski predsednik Viktor Janukovič zavrnil podpis sporazuma z EU, znižala ceno plina s 485,5 dolarja na 268,5 dolarja, a jo je nato po prevratu in odstavitvi Janukoviča z aprilom znova zvišala na 485,5 dolarja.

Nato je Ukrajini ponudila 100-dolarski popust, a je Kijev to zavrnil z utemeljitvijo, da želi tržno ceno, ki bo rezultat pogajanj med Gazpromom in Naftogazom, ne "politične" cene, odvisne od te ali druge vlade.