Sreda,
19. 12. 2012,
16.24

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Obama

Sreda, 19. 12. 2012, 16.24

8 let, 7 mesecev

Revija Time za osebnost letošnjega leta izbrala Obamo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ameriška Revija Time je za osebnost iztekajočega se leta izbrala Baracka Obamo. Time je laskavi naziv ameriškemu predsedniku tako podelil že drugič.

Barack Obama si je prvič ta naziv prislužil leta 2008 kot prvi temnopolti predsednik ZDA, tokrat pa so mu ga podelili kot "simbolu in na nek način arhitektu nove Amerike". Kot so pojasnili pri reviji Time, so ZDA trenutno sredi velikih kulturnih in demografskih sprememb, Obama pa vse to simbolizira.

"Našel in oblikoval novo večino" Izpostavili so še, da je bil Obama prvi predsednik ZDA po Franklinu Delanu Rooseveltu, ki je prejel več kot 50 odstotkov glasov na dvojih zaporednih volitvah, in prvi po letu 1940, ki je bil na predsedniški položaj vnovič izvoljen kljub 7,5-odstotni stopnji brezposelnosti. "V letu 2010 je našel in oblikoval novo večino, slabosti spremenil v priložnosti, sredi velikih težav pa skušal vzpostaviti popolnejšo enotnost," so še navedli v reviji Time.

Time za svojo osebnost leta tradicionalno izbere človeka oz. ljudi ali stvari, ki so določeno leto najbolj zaznamovali v dobrem ali slabem pomenu. V preteklosti so si ta naziv med drugim prislužili prvi mož ameriške centralne banke Fed Ben Bernanke, pevec glasbene skupine U2 Bono in nekdanji ameriški predsednik George Bush mlajši.

Lani je naziv prejel neimenovani protestnik Lani si je naziv prislužil neimenovani protestnik, ki je simboliziral vse tiste, ki so pomagali pri strmoglavljenju režimov v arabskem svetu kot tudi protestnike proti izkoriščanju finančnega kapitalizma v ZDA, protestnike proti vodstvu v Kremlju, pa tudi v Grčiji, Španiji in drugih delih sveta.

Letos pa so bili med favoriti tudi pakistanska najstnica Malala Jusafzaj, ki so jo zaradi njene borbe za pravico deklic do izobraževanja ustrelili talibani, egiptovski predsednik Mohamed Mursi ter nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton in njegova soproga, sedanja ameriška državna sekretarka Hillary Clinton.