Sreda, 3. 6. 2015, 20.00
1 leto, 11 mesecev
Pri nas delavcev ne izkoriščajo
Agencije EU za temeljne pravice (FRA) je te dni objavila poročilo o izkoriščanju delavcev v Evropski uniji. "Gre za razširjeno težavo, v zvezi s katero moramo nujno ukrepati, da jo zaustavimo," je ob poročilu dejal začasni direktor agencije Constantinos Manolopoulos.
Med omenjenimi pa ni bosanskih delavcev v Nemčiji, ki jih tja napotijo slovenska podjetja in jih prisilijo v novodobno suženjstvo. Pa čeprav sta v poročilu kot področje, kjer se še zlasti pogosto dogajajo kršitve, navedena agencijsko delo in delo prek posrednikov v gradbeništvu.
Kot primer države z veliko delavci, ki jih izkoriščajo na ta način, je navedena Slovaška. Raziskave v Sloveniji so sicer pokazale, da ima ta praksa že od leta 2010 vse značilnosti trgovine z ljudmi. Prav proti temu naj bi se borilo evropsko poročilo. Še več, zapisali so, da bi morala v Evropski skupnosti veljati ničelna toleranca do izkoriščanja delavcev, povezanega s trgovino z ljudmi.
Vse kršitve pravic delavcev kršijo Listino EU o temeljnih pravicah, ki zagotavlja poštene in pravične delovne pogoje vsem delavcem v Evropski uniji, ne glede na to, od kod prihajajo. Agencija EU za temeljne pravice zato v poročilu navaja priporočila za boljši nadzor nad pogoji dela, ki se trenutno razlikuje od države do države.
Na Poljskem, na primer, lahko inšpektorji preverijo razmere, v katerih bivajo kokoši, nimajo pa zakonitih pooblastil za preverjanje nastanitev delavcev. Po drugi strani ima bolgarsko ministrstvo za delo posebne delavske atašeje na veleposlaništvih v državah EU, kamor se lahko obrnejo delavci v stiski.