Torek, 12. 1. 2021, 9.14
3 leta, 10 mesecev
Merklova napovedala težke tedne vse do velike noči
Nemška kanclerka Angela Merkel je danes na pogovoru s poslanci svoje konservativne unije (CDU/CSU) opozorila, da bo v pandemiji covida-19 težko do velike noči. Posvarila je predvsem pred vdorom bolj nalezljivih sevov koronavirusa v državo. "Pred nami je še osem do deset težkih tednov," je bila jasna kanclerka po poročanju portala tednika Der Spiegel.
Ob tem Der Spiegel opozarja, da kanclerka na srečanju nikoli ni rekla, da bodo strogi protikoronski ukrepi v veljavi še naslednjih deset tednov, kot je to poročal Bild.
Čeprav britanski sev novega koronavirusa ni bolj smrtonosen, pa je bolj nalezljiv. Kanclerko tako skrbi, da bi bile ob hitrem povečanju števila okužb tudi bolnišnice bolj obremenjene.
To je med drugim vidno na Irskem, kjer se virus začel hitreje širiti in so v kratkem času zabeležili po desetkrat več okužb, še piše Der Spiegel.
Proti novemu koronavirusu cepili že okoli 28 milijonov Zemljanov
Eno leto po izbruhu so od konca lanskega leta proti novemu koronavirusu cepili že okoli 28 milijonov ljudi v več kot 50 državah po svetu. Države po hitrih postopkih odobravajo cepiva in hitijo s cepljenjem prebivalstva. V nekaj tednih naj bi se cepljenje začelo tudi v revnejših državah.
Na svetu je glede na spletno stran Vaccine Tracker najmanj sedmim cepivom do ponedeljka že uspelo dobiti vsaj začasno izredno dovoljenje za distribucijo, več cepiv pa je trenutno v tretji klinični fazi preizkušanja. Večina odobrenih cepiv je sicer učinkovitih po dveh odmerkih, piše STA.
V Evropski uniji so ta teden začeli dobavljati cepivo ameriškega podjetja Moderna, potem ko ga je prejšnji teden kot drugo cepivo proti novemu koronavirusu odobrila Evropska agencija za zdravila (Ema). V EU so kot prvo sicer pogojno za promet odobrili cepivo ameriškega Pfizerja in nemškega BioNTecha v drugi polovici decembra.
Ema je danes tudi potrdila, da sta švedsko-britansko farmacevtsko podjetje AstraZeneca in Univerza v Oxfordu vložila prošnjo za pogojno dovoljenje za promet s cepivom proti novemu koronavirusu. Odločitev o dovoljenju naj bi Ema sprejela do 29. januarja.
Med desetimi najboljšimi tudi Slovenija
V državah članicah se je medtem pojavilo kar nekaj kritik na račun počasnega procesa cepljenja. Med državami članicami EU je glede na sledilnik cepljenja, pri katerem sodeluje oxfordska univerza, v vrhu Danska, saj je do 10. januarja na 100 tisoč ljudeh porabila dva odmerka cepiva. Med najboljšimi desetimi državami je tudi Slovenija, kjer je bilo na 100 tisoč prebivalcev do 10. januarja porabljenega 0,99 odmerka. Glede na absolutno število pa je med državami članicami na vrhu Italija, kjer so uspešno porabili že več kot 700 tisoč odmerkov cepiva, piše STA.
Omenjena cepiva Pfizerja, AstraZenece in Moderne so medtem že odobrili v Veliki Britaniji, kjer so cepiti začeli v začetku decembra. Do 11. januarja so na Otoku, kjer živi več kot 64 milijonov ljudi, razdelili okoli 2,7 milijona odmerkov cepiva. Postopek cepljenja želijo od tega tedna pospešiti tudi z več centri za cepljenje, ki so jih odprli v Angliji.
Sicer pa je do zdaj največji delež prebivalstva cepil Izrael, tam so namreč na 100 tisoč prebivalcev porabili 21,38 odmerka cepiva. Premier Benjamin Netanjahu je napovedal, da bodo v državi z okoli 8,8 milijona prebivalcev kmalu na dan cepili po 170 tisoč ljudi.
Med uspešnejšimi državami v cepljenju so tudi ZDA, kjer so do 11. januarja razdelili po 2,72 odmerka cepiva na 100 tisoč prebivalcev, skupno pa okoli devet milijonov odmerkov. V državi za zdaj cepijo s cepivoma Pfizerja in Moderne.
Cepivi Pfizerja in Moderne sta trenutno odobreni v največ državah. Pfizerjevo cepivo je za zdaj tudi edino cepivo, ki mu je zeleno luč prižgala Svetovna zdravstvena organizacija (WHO).
Odločitev WHO je pomenila tudi zagon mednarodne pobude Covax, katere namen je pravična razdelitev cepiva proti novemu koronavirusu po svetu. Kot je sporočil WHO, bodo najrevnejše države na svetu prve pošiljke cepiva prejele predvidoma do sredine februarja, piše STA.
S Sputnikom cepili 1,5 milijona ljudi
Med vidnejšimi in bolj razširjenimi cepivi je še ruski Sputnik. Rusija je prav v ponedeljek sporočila, da so na svetu s Sputnikom cepili 1,5 milijona ljudi. Rusija je lani avgusta postala prva država, ki je registrirala cepivo proti novemu koronavirusu, vendar so številne, predvsem zahodne države do njega skeptične in čakajo na nadaljnje raziskave. Cepivo sta poleg Rusije med drugim odobrili še Belorusija in Argentina.
Na področju razvoja cepiv je pomembna tudi Kitajska, kjer so konec decembra odobrili svoje prvo cepivo proti novemu koronavirusu, ki ga je razvilo kitajsko farmacevtsko podjetje Sinopharm. Poleg tega imajo cepiva v zadnji fazi kliničnih preizkušanj še tri kitajska podjetja: Anhui Zhifei Longcom, CanSino in Sinovac.
V državi, kjer je pred več kot enim letom izbruhnil novi koronavirus, so do zdaj cepili že več kot devet milijonov ljudi.
Indonezija se medtem pripravlja na izredno odobritev kitajskega cepiva Sinovac. Kampanjo cepljenja naj bi začeli še ta teden, so napovedale pristojne oblasti. Glede na trenutne raziskave v različnih državah je cepivo od 65- do 91-odstotno učinkovito proti novemu koronavirusu, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
V več državah letos še ne bo čredne imunosti
Čeprav države v cepivu vidijo luč na koncu predora, pa WHO opozarja, da kljub začetku cepljenja v več državah letos čredne imunosti ne bo mogoče doseči. Izpostavlja še nujnost nadaljevanja ukrepov, kot so ohranjanje fizične razdalje, umivanje rok ter nošenje zaščitnih mask za omejitev pandemije. Glavni izziv namreč ostaja proizvodnja, saj bi morala podjetja za zadostitev potreb proizvesti po več milijard odmerkov, ne le milijonov.
Proizvajalci sicer iščejo načine za povečanje proizvodnje. Tako je v ponedeljek BioNTech ocenil, da bi do konca leta lahko proizvedli do dve milijardi odmerkov cepiva. Pred tem so za letos predvideli proizvodnjo 1,3 milijarde odmerkov. Ključnega pomena pri novi oceni je, da lahko iz ene stekleničke po novem uporabijo šest odmerkov cepiva, ne več pet, še piše STA.
6