Torek, 26. 11. 2013, 14.01
8 let, 8 mesecev
Poročena sta lahko le moški in ženska
Učenci neke srednje šole v Zadru so stali ob cesti z na karton napisanim pozivom: "Potrobi, če si proti pedrom!" Ob tem so navijali, kot da bi bili na nogometni tekmi. Nogometaš Dario Šimić je na YouTubu objavil video, v katerem razlaga, da je potomec Adama in Eve iz Noetove barke ter da zaradi tega ve, kdo je in kam gre, to pa želi vsakemu otroku: "To je edino pravilno. Bog nam vedno oprosti, človek včasih, narava nikoli. Zame je na prvem mestu družina. Oče in mati." Predsednik HDZ Tomislav Karamarko je na HTV izjavil, da bo po nedeljskem referendumu na Hrvaškem vse drugače: "Nihče več se ne bo mogel poigravati s tem, kar je našemu narodu naravno." Pri tem je imel seveda v mislih poroko moškega in ženske: "To je tradicija našega naroda in edino pravilno razumevanje zakona."
Hrvaška je le nekaj dni od referenduma, na katerem bodo državljane spraševali: "Ali ste za to, da se v ustavo RH vnese odredba, po kateri je zakonska zveza lahko le življenjska skupnost moškega in ženske?" To, da je hrvaška družba v svoji biti konservativna, ni nič novega. Izkazalo pa se je, da je tradicionalistični del hrvaške družbe celo bolje organiziran kot v Sloveniji. Če se spomnimo, smo pri nas podoben referendum imeli leta 2011, le da smo odločali o družinskem zakoniku, ki bi dovoljeval tudi posvojitve otrok istospolnim partnerjem.
Tako kot pri nas je tudi na Hrvaškem podpise zbirala civilna iniciativa, imenovana V imenu družine. Ko je ustavno sodišče potrdilo, da bi bil tak referendum skladen s hrvaško ustavo, saboru ni ostalo drugega, kot da je razpisal referendum. "Tak zapis v ustavo bi dokončno zaščitil družino," je za SETimes dejala predstavnica iniciative Jelena Gazivoda. V iniciativi so zbrani vse verske skupnosti Hrvaške, združenja, politične stranke in posamezniki, "ki verjamejo, da je zakon le zveza moškega in ženske".
No, izkazalo se je, da so vodje civilne iniciative V imenu družine člani ultrakonservativne majhne stranke HRAST, ki se med drugim zavzema za popolno prepoved splava in oploditve z biomedicinsko pomočjo. Ne glede na pozive javnosti stranka ni želela razkriti, kdo v resnici financira referendumsko kampanjo, seveda pa vsi sumijo Katoliško cerkev, ki je izdatno pomagala pri zbiranju podpisov.
Kritiki referenduma tudi opozarjajo, da glavno vprašanje referenduma ni povzdigovanje družinskih vrednot, temveč diskriminacija istospolno usmerjenih. "Vprašanje se v resnici glasi: Ali ste za to, da so homoseksualci v RH drugorazredni državljani? Za floskulo o družinskih vrednotah se ne skriva nič drugega kot poskus getoizacije manjšine, ki se ga ne bi sramovali niti arhitekti Hitlerjevega rajha," je za index.hr zapisal publicist Petar Vidov.
Pisatelj in kolumnist Miljenko Jergović je v Jutranjem listu zapisal, da želijo z referendumom izkoreniniti srečo in sovraštvo spremeniti v ustavno kategorijo: "Sploh ne gre več samo za zakon. Gre za pravici do sreče, do javnosti in do življenja."
V ideološkem spopadu sodelujejo tudi hrvaški estradniki. Znani hrvaški glasbeniki so posneli pesem Ljubezen za vse, s katero pozivajo h glasovanju proti in ki bo osrednja pesem na velikem zborovanju, ki ga pripravljajo za danes zvečer na Trgu bana Jelačića v Zagrebu. Severina se je na zagrebškem tednu mode pojavila z majico z napisom 1. 12. 2013 PROTI. "Imam veliko prijateljev, ki so homoseksualci in se prav v ničemer ne razlikujejo od nas. Z ničimer nas ne ogrožajo. Ponosna bom na Hrvaško, ki bo spoštovala vse vere, vse nacije in vsako vrsto različnosti, zato vas prosim: pojdite na referendum in glasujte proti," je dejala za hrvaško Nova TV.
Podpredsednica vlade Vesna Pusić je v medijih večkrat poudarila, da obstaja velika nevarnost, da bi v ustavo zapisali načelo diskriminacije: "Če ne dovolimo različnosti ljudi, ne glede na politično opredelitev, barvo kože, spol, nacionalno pripadnost, izbor življenjskega sloga ali spolno opredelitev, se lahko zgodi, da bomo že jutri mi žrtev diskriminacije."
Čeprav je večina članov vlade proti referendumu, uradno ne sodelujejo v kampanji. Vlada je sicer posnela spot, a so se odločili, da ga ne bodo prikazovali.
In le še pripomba: nedeljski referendum bo šele tretji hrvaški referendum. Na prvem so odločali o neodvisnosti, na drugem o vstopu v EU, na tretjem pa bodo glasovali o zakonski skupnosti. Trije temelji hrvaške družbe.