Ponedeljek, 10. 12. 2012, 11.48
8 let, 7 mesecev
Po Montiju spet Berlusconi?
Le slabo leto mineva, odkar je tehnokrat Mario Monti od Silvia Berlusconija prevzel mesto predsednika vlade. V tem času mu je uspelo narediti veliko. Javne finance so danes v bistveno boljši formi, donosi na desetletne obveznice so najnižji v zadnjih dveh letih, strukturne reforme gospodarstva pa so se vsaj začele. Morda je najpomembneje, da je Montiju uspelo Evropo in svet prepričati, da Italijo spet jemljeta resno, piše The Economist. Vendar se ob obnovljeni politični nestabilnosti, ki je nastala ob Montijevi izjavi, da bo odstopil z mesta predsednika vlade, tako tuji vlagatelji kot Italijani spet z zaskrbljenostjo sprašujejo, kakšna politična prihodnost čaka državo.
Naslednje parlamentarne volitve bodo marca naslednje leto. Na podlagi trenutnih javnomnenjskih anket se levici obeta zmaga. Najverjetnejši naslednik Maria Montija bi tako lahko bil kandidat demokratske stranke, Pier Luigi Bersani. Ta je služil že v štirih levosredinskih vladah in mu zato ne manjka političnih izkušenj, vendar bo ohranjanje nedavne gospodarske rasti kljub temu izredno težka naloga.
Vendar je italijanski proračunski primanjkljaj zdaj nižji od treh odstotkov, kar pomeni, da so njene javne finance v bistveno boljši formi kot pa številne druge v evroobmočju. Po pisanju Economista so v resnici največje gospodarske težave Italije nizka stopnja zaposlovanja, padajoča produktivnost in izguba konkurenčnosti proti Nemčiji.
Ekonomistu in nekdanjemu evropskemu komisarju je v enem letu res uspelo pomiriti finančne trge in vlagatelje, vendar je z višjimi davki in manjšo porabo povzročil tudi veliko nezadovoljstvo med prebivalstvom. "Dosegel je preobrat v italijanski politiki in imel izredno velik vpliv v Evropi. Italijo je v očeh državljanov in tujih vlagateljev spet spremenil v resno državo," o Montiju pohvalno govori Thomas Klau iz Evropskega sveta, poroča The New York Times.
V intervjuju za italijanski poslovni časopis Il Sole 24 Ore pa je José Manuel Barroso poudaril: "Naslednje volitve ne smejo služiti za izgovor za odpravljanje nujnih reform, ki so bile uvedene. Relativna pomiritev finančnih trgov še ne pomeni, da smo izšli iz krize."