Petek, 6. 3. 2015, 14.38
8 let, 7 mesecev
Po letu dni: kje je skrivnostno izginulo malezijsko letalo (video)
Osmega marca 2014 je letalo na poletu MH370 letalske družbe Malaysia Airlines, ki je bilo na poti iz Kuala Lumpurja v Peking, nenadoma izginilo z radarjev.
Dvanajst mesecev pozneje iskalna akcija še vedno poteka, čeprav je zgodba v medijih nekoliko utonila v pozabo. Tisti, ki tega niso in ne bo nikoli pozabili, so predvsem svojci potnikov, ki še vedno nimajo vseh odgovorov na to, kaj se je zgodilo z njihovimi ljubljenimi.
Huffington post je naredil krajši pregled dogajanja v zadnjem letu, ki je povezano s skrivnostnim izginotjem.
Približno uro po vzletu so kontrolorji izgubili stik z letalom. Z njim so bili nazadnje v stiku, ko je bilo približno 120 pomorskih milj oddaljeno od vzhodne malezijske obale. Vremenski pogoji so bili dobri, z letala niso prejeli nobenega znaka, da je kaj narobe.
S pomočjo pingov oziroma signala, ki ga je vsako uro oddalo letalo, so preiskovalci nato ugotovili, da je letalo po tem, ko je izginilo z radarjev, letelo še šest ur. S pomočjo podatkov so določili dve najverjetnejši poti, po kateri bi lahko letelo letalo, na koncu pa ugotovili, da je letalo strmoglavilo v južni Indijski ocean, ko mu je zmanjkalo goriva.
Iskalno območje, ki so ga določili junija lani, naj bi pregledali do maja letos, Avstralija in Malezija pa sta si razdelili stroške 50 milijonov dolarjev vrednega podvodnega iskanja.
Ne glede na vse, upanje, da bi letalo vendarle našli, ostaja, vse dokler poteka iskalna akcija. Eden izmed vodij iskalne akcije na avstralski strani je celo dejal, da "če je letalo kje tam zunaj, potem ga bomo našli".
Nekateri svojci so izredno nezaupljivi in dvomijo o izjavah oblasti, zato redno protestirajo pred malezijsko ambasado v Pekingu in zahtevajo odgovore.
V letu dni so se razvile tudi številne teorije zarote. Vse od tega, da so letalo ugrabili teroristi, do tega, da so ga po nesreči sestrelili.
Med drugim so predlagali tudi nova določila na tem področju, in sicer naj bi letalske družbe po novem signal letala prek radarjev ali satelitov pridobivale vsakih 15 minut in ne na od 30 do 40 minut, kot je veljalo do zdaj. Krajši komunikacijski intervali bi namreč oblasti prej opozorili na izginotje malezijskega letala in morda bi se stvari lahko razpletle drugače.
Novo pravilo bi bilo tudi to, da bi na letalo namestili vsaj 18 sedežev z vgrajenim avtomatskim sistemom za oddajanje signala vsako minuto, če bi letalo skrenilo s poti.
Letalska industrija se prav tako ukvarja z vprašanjem, kako narediti črne skrinjice, ki bi jih lažje našli. Med drugim se pogovarjajo o tem, da bi se skrinjice izstrelile iz letala in bi nato plavale na vodi.
Podaljšati pa želijo tudi življenjsko dobo baterije v skrinjicah, ki bi tako namesto 30 dni signal oddajale 90 dni.