Sobota,
17. 11. 2012,
12.19

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Srbija protest

Sobota, 17. 11. 2012, 12.19

8 let, 8 mesecev

Oprostilna sodba v Haagu: V Srbiji protesti, Hrvaška še naprej v transu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Po tem, ko je Mednarodno sodišče za vojne zločine oprostilo hrvaška generala Gotovino in Markača, v Srbiji še naprej vlada ogorčenje zaradi te poteze, Hrvaška pa po drugi strani še naprej slavi.

Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije je v prizivnem postopku ugodilo pritožbi Anteja Gotovine in Mladena Markača in ju oprostilo. Telegraph danes piše, da je oprostilna sodba generalov razbremenila režim Franja Tuđmana, ki je postal hrvaški predsednik po osamosvojitvi Hrvaške, hkrati pa bo imela velik vpliv na mednarodno pravo.

Srbija besni ... Kot smo že pisali včeraj, so Hrvati navdušeni nad sodbo, v Srbiji pa je sodba izzvala jezo in ogorčenje. Nekaj sto srbskih nacionalistov je tako v Beogradu v znamenje protesta proti haaškemu sodišču zažgalo hrvaško zastavo. Podporniki srbske radikalne stranke so se zbrali pred predsedniško palačo in zahtevali, da vlada opusti načrte za priključitev EU. Prav tako so oblasti pozvali, naj prekinejo stike s haaškim sodiščem. V strahu, da bi se lahko protesti sprevrgli v nasilje, se je srbska policija odločila za poostren varnostni nadzor, predvsem v okolici hrvaškega veleposlaništva in poslopja EU-ja v Beogradu.

... Hrvaška v transu Hrvaška se dan po še nahaja v transu. Mediji Gotovini sledijo na vsakem koraku in so tako danes podrobno zabeležili njegovo "prvo jutro na prostosti", poroča avstrijska tiskovna agencija APA. Hrvaški tiskani mediji so danes zgodbo Gotovine in Markača podrobno obeležili v obsežnih prilogah. Večernji list je celo ponatisnil posebno izdajo z dne 6. avgusta 1995, dan po vojaški operaciji Nevihta.

V komentarjih gre večinoma čutiti zadovoljstvo zaradi odločitve pritožbenega sveta haaškega sodišča, ki Gotovine in Markača ni spoznal za kriva sodelovanja v zločinskem dejanju, katerega cilj je bil prisilno in za vedno odstraniti srbske prebivalce z območij na Hrvaškem. Hrvati so po vsej državi praznovali do jutranjih ur. Z zvonjenjem z zvonovi v cerkvah po vseh državi je oprostilno razsodbo praznovala tudi hrvaška katoliška Cerkev. Kardinal Josip Bozanić je v Zagrebu daroval mašo za oba generala.

Mednarodno sodišče za vojne zločine je tista inštitucija, ki je zaslužna za zbiranje dokazov o zločinih vojne na Balkanu. Tako je določilo, da so Srbi odgovorni za genocid v Srebrenici julija 1995, da je tudi posilstvo vojni zločin in da je bilo inštrument srbskega terorja nad civilisti. Hkrati pa se bo v zgodovino vpisal še tretji mejnik – oprostitev dveh hrvaških generalov Anteja Gotovine in Mladena Markača, ki ju je sicer prvostopenjsko sodišče aprila lani obsodilo na 24 oziroma 18 let zapora.

Na sojenju generaloma je bilo na kocki več kot samo njuno življenje. Če bi ju tudi prizivno sodišče spoznalo za kriva, bi to slabo luč vrglo na celoten režim takratnega predsednika Franja Tuđmana in hkrati uničilo hrvaški mit o tem, da je bila operacija Nevihta pravzaprav osvobodilna vojna. S tem, ko je prizivno sodišče zavrnilo sodbo prvostopenjskega sodišča, je tudi zavrnilo domnevanja, da je bilo hrvaško obstreljevanje štirih mest v Dalmaciji, ki so jih zasedli Srbi, neupravičeno in da civilisti niso bili primarna tarča hrvaških obstreljevanj.

Ameriško zunanje ministrstvo pozdravilo odločitev sodišča Na oprostilno sodbo pa se je med drugim odzvalo tudi ameriško zunanje ministrstvo, ki je dejalo, da ni imelo nič s tem primerom, kljub temu pa pozdravilo odločitev sodišča, da generala oprosti vseh obtožb in jima omogoči vrnitev v domovino. "Seznanjeni smo z delom Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ga popolnoma podpiramo in sprejemamo njihovo sodbo," je na tiskovni konferenci dejala tiskovna predstavnica ameriškega zunanjega ministrstva Victoria Nuland, ki je hkrati povedala, da ZDA niso sodelovale niti s sodiščem niti z obrambo ali tožilstvom.

Gotovina bo konec tedna preživel na morju Medtem ko se svet, predvsem pa Balkan, ukvarja s posledicami, ki bi jih oprostilna sodba lahko imela, pa je Ante Gotovina že začel svoj prvi dan na svobodi. Okoli devete ure zjutraj je zapustil svojo hišo na zagrebškem Srebrnjaku in se odpravil na srečanje s prijatelji in odvetniki. "Po tako dolgem času je bila to moja prva noč na svobodi. Malo je čudno, a se bomo znašli," so njegove besede povzeli hrvaški mediji. Gotovina je razkril še, da bo svoj prvi konec tedna na svobodi preživel ob morju.