Nedelja, 25. 8. 2013, 8.58
8 let, 7 mesecev
Obrambni minister ZDA: Pripravljeni smo posredovati v Siriji
Sirski minister za informiranje pa je zatrdil, da sirski režim ni nikoli uporabil kemičnega orožja.
"Predsednik Barack Obama je obrambno ministrstvo zaprosil, da pripravi opcije za vse primere. To smo naredili," je dejal Hagel. Če se bo Obama odločil za katero od opcij, jo bo ameriška vojska tudi izvedla, je dodal.
Hagel sicer ni želel potrditi, ali so sile sirskega predsednika Bašarja al Asada prejšnji teden resnično uporabile kemično orožje, saj da ZDA in zaveznice še preučujejo obveščevalne podatke o tem.
"Če bodo ZDA prešle rdečo črto, potem Belo hišo čakajo ostre posledice," pa je danes v odzivu na možnost posega ZDA v Siriji dejal namestnik načelnika iranskega generalštaba Masud Džazajeri.
Predsednik glavne opozicijske skupine v Siriji, Sirske nacionalne koalicije, pa je v soboto pozval zahodne sile, naj posredujejo v Siriji. "Dovolj imamo besed, potrebujemo resne korake in ukrepe," je Ahmed Džarba dejal na novinarski konferenci v turškem Carigradu.
Obama se je o morebitnem posredovanju mednarodne skupnosti po telefonu pogovarjal tudi z britanskim premierom Davidom Cameronom, so potrdili iz Bele hiše.
"ZDA in Velika Britanija so združene v nasprotovanju uporabi kemičnega orožja," so zapisali v sporočilu za javnost. Oba voditelja sta "izjemno zaskrbljena zaradi vse večjega števila znakov, da je sirski režim uporabil kemično orožje proti lastnemu ljudstvu", pa so sporočili z britanske vlade.
Washington o posredovanju razmišlja zaradi nedavne domnevne uporabe kemičnega orožja v Damasku. Kot so sporočili Zdravniki brez meja, so bolnišnice v Damasku prejšnjo sredo obravnavale 3600 ljudi z "nevrotoksičnimi simptomi", 355 jih je umrlo. Vsi so v bolnišnice prišli v razmaku manj kot treh ur.
Podpora Američanov za intervencijo bi bila večja, če bi bilo potrjeno, da je bilo v spopadih uporabljeno kemično orožje. Poseg ameriških sil v Siriji bi namreč v tem primeru podprlo 25 odstotkov Američanov, 46 odstotkov pa bi jih bilo proti. To je še več kot v anketi, ki so jo objavili 13. avgusta. Takrat je posegu, četudi bi bilo potrjeno, da je sirski režim uporabil kemično orožje, nasprotovalo 41,6 odstotka vprašanih.